13.09.2017 15:27 | Son Güncelleme:

Başbakan Yıldırım: Vatandaş en çok mezarlık hizmetinden memnun

AK Partili belediye başkanlarına seslenen Başbakan Binali Yıldırım, BİMER'e belediyelerle ilgili 103 bin 295 başvuru yapıldığını bunların yüzde 73'nün şikayet olduğunu söyledi. Yıldırım "Vatandaş en çok mezarlık hizmetinden memnun" şeklinde konuştu. CHP'nin SİHA iddiasına tepki gsöteren Yıldırım, "Bu iftiraları sorumsuzca seslendirenlere, yazıklar olsun" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığınca  düzenlenen "Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu. Yıldırım, AK Parti dışında ülkenin her vatandaşının hukukunu aynı samimiyetle savunan başka bir siyasi hareket olmadığını söyledi. Başbakan Yıldırım, "AK Parti'den başka Türkiye'yi kucaklayan, ülkenin her köşesindeki vatandaşlarımızla hemhal olan, onlarla gönül bağı kuran belediye başkanları çok fazla yok. 15 yıldır iftihar tablomuz, yerel yönetimlerde bunun en çok göstergesidir. AK Parti'li belediye başkanlarımız, 30 büyükşehir belediyesinin 18'inde, geriye kalan 51 il belediyesinin 30'unda 'Halka hizmet, Hakk'a hizmet' şiarıyla çalışıyor, üretiyor, şehirlerindeki hemşehrilerine hizmet ediyor. Ben inanıyorum ve güveniyorum ki önümüzdeki seçimlerde bu tabloyu daha zenginleştireceğiz, daha da büyüteceğiz" diye konuştu. 

"HUKUKU, BARIŞI RAFA KALDIRMAYA YELTENDİLER"
Bazı belediye başkanlarının, hizmet için kendilerine verilen imkanları terör örgütlerinin lojistik faaliyetlerine ayırdığını belirten Yıldırım, "Maalesef ki vatandaşlarımız teveccühüyle belediye başkanlığı makamına geldiği halde, zaman içerisinde bu sıfatı hak edemeyenler olduğunu gördük. Millete hizmet için kendisine emanet edilen belediye imkanlarını ve sorumluluğu terör örgütlerinin lojistik faaliyetine ayırdılar. Doğu ve Güneydoğu için yıkım olan çukur olaylarına zemin hazırladılar. Belediyelere ait araç ve gereçler, iş makinaları yöre halkının can güvenliğine ve huzuruna kast edecek yollarda kullanıldı. Vatandaşın parasını, vatandaşa hizmet için değil; teröristlerin faaliyetlerini daha da azgınca artırmaları için hasrettiler. Hukuku, barışı rafa kaldırmaya yeltendiler" dedi. 

"'ADALET' DİYE YÜRÜDÜĞÜNÜZ YOLLARDA KİMİN KOLUNA GİRDİĞİNİZE BAKIN, SONRA KONUŞUN"
SİHA tartışmasına da değinen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Ne yazık ki hala teröre destek verme alışkanlığının devam ettiğini görüyoruz. Neymiş efendim? Silahlı insansız hava araçlarına karşılarmış. Niye karşısınız? Vatandaşın hayatına kast eden, 'Yol, medeniyettir' diye yol yaparken, alçakça öldürülen o işçiler varken sesi çıkmayanlar; korucuya, polise, askere, jandarmaya gözünü kırpmadan silah doğrultan alçakları teknolojinin verdiği imkanlarla bertaraf ederken, neye karşı çıkıyorsunuz? Siz, bu lafları edeceğinize önce 'adalet' diye yürüdüğünüz yollarda kimin koluna girdiğinize bakın da ondan sonra konuşun. Bu iftiraları sorumsuzca seslendirenlere, yazıklar olsun. Bu ülkede yaşayıp, bu devletin parasıyla geçinip, utanmadan, sıkılmadan hala bunları söyleyebiliyorlar. Buradan soruyorum. Önünüzde iki yol var. Bugün yalanla dolanla devlete, güvenlik güçlerine çamur atmaya çalışıp, teröre açıktan destek veriyorsunuz. Peki, yarın oy istemek için vatandaşın önüne gittiğinizde, bu milletin yüzüne nasıl bakacaksınız?"

"GÜÇLÜ TÜRKİYE'Yİ, 2019'DA TAÇLANDIRMIŞ OLACAĞIZ"
Makamların gelip, geçici olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "İnsanlık bakidir. Biz, AK Parti olarak eserlerimizle hep övündük. Her yaptığımızın hesabını hem halka verdik hem Hakk'a verdik. 2019'a giderken, çıtayı daha da yukarı çıkardık. Merkezi yönetimde çıta yükselince, yerel yönetimlerde de çıta yükselmiş oluyor. Yüzde 50+1'e mecburiyet yok; ama merkezi idarede iktidar olmayı kolaylaştırmak için oranların yükselmesi lazım. O bakımdan, belediye başkanlarımıza kalan süre içerisinde, çok fazla sorumluluk düşüyor. Sizler, siyasetimizin aynasısınız. İnşallah, hep birlikte 16 Nisan'da kapısını araladığımız güçlü Türkiye'yi, 2019'da taçlandırmış olacağız. Ülkeyi bir kez daha şaha kaldıracağız"
 

VATANDAŞ EN ÇOK MEZARLIK HİZMETİNDEN MEMNUN 

Belediyelerle ilgili BİMER'e 103 bin 295 başvuru yapıldığını anlatan Yıldırım şunları söyledi:  "Bu başvuruların bir analizini yaptırıdım, yüzde 73'ü şikayet. Geriye kalanı da istek, görüş ve öneri. Biz bu tabloyu tersine çevirmemiz gerekiyor.  En fazla memnun olunan şey mezarlık hizmeti, ikinci nikah işlemleri. Bu da güzel. Ama yoğunlaşmamız gereken bu tablonun alt kısmı. Alt kısmında Yol bakımı, yol yapımı, altyapı hizmetleri, zabıta işleri, taşımacılık, toplu taşımacılık, işyeri ruhsatları ve böyle gidiyor. Hatta vatandaşın işlerinin belediyelerde yavaş gittiğini, sonuçlandırılamadığını, muhatap bulmakta zorlandıklarını söylüyor vatandaşlar. Bu durumu değiştirmek bizim elimizde. Biz geçmişte bunu sonuçlandırdık. Bugünlere gelişin arkasında bu başarı var. Şimdi zaman kendimizi yenileme, geleceğe yeni heyecanlar, yeni projelerle, yeni hedeflerle bakma zamanı. Bu kadro bunu yapar mı, yapar.

İNATLAŞMAYIN

Hizmetleri yerine götürürken asıl patronun sizi seçen hemşehrileriniz olduğun unutmayın. Vatandaşa rağmen iş yapmayın, vatandaşla inatlaşmayın. Bu hassasiyet vatandaşın yasa dışı talebi karşısında müsamahakar davranmayı gerektirmez. Bunu da not edelim. Lütfen sorunların üzerine gidin ve sorunları torunlara havale etmeyin. Gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünerek karar verin.

KARŞINIZDAKİLERİ BELEDİYE BAŞKANI GİBİ DÜŞÜNÜN

Sadece Ankara'dan gelecek kaynaklarla değil, yerel kaynaklar için de kafa yorun. Lüksten, israftan uzak durun. Kibirlenme, böbürlenme yok. Tevazu en büyük meziyettir. Sadece yol yapmayın, gönüllere de yol yapın. Gönüllere yol yapamazsınız yaptığınız işler sizi geleceğe taşımaz. İki tane belediyemiz en fazla işi yaptı ama seçimler geldi kaybetti. Demek ki hizmet şarttır ama yeterli değil. Yeterli olması için gönüllere de hizmet etmemiz lazım, gönüllere girmemiz lazım. Görev süresince halkın içinden geldiğinizi ve döneceğiniz yerin yine orası olacağını asla aklınızdan çıkarmayın. İnsanlarla ilişkilerinizde her zaman karşınızdakini bir belediye başkanı olarak düşünün, empati yapın, kararlarınızı ona göre verin"

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0