09.11.2017 23:00 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Başbakan Yıldırım: "Samimi,  dürüstçe ve verimli bir görüşme oldu

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesine ilişkin, "Görüşme doğrusunu isterseniz çok verimli geçti. Samimi ve dürüstçe birbirimizle sorunlarımızı konuştuk. İkili konularımızı, bölgesel konuları ele aldık." dedi.

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesine  ilişkin şu açıklamaları yaptı: 

"Vize konusunda bir kriz yaşandı ilişkileri çok iyi noktaya getirelim  derken. Artık bundan sonra normal seviyesine dönmesini bekliyoruz. Genel atmosfer  itibarıyla karşılıklı güven ve samimiyetle hakikaten ilişkileri iyileştirme  iradesi olduğunu gördüm. Tabii ki bundan sonrası takibe bağlı. Zaman içinde  ilerlemeleri göreceğiz, takip edeceğiz. Başkan Yardımcısının olumlu bir bakış  açısı olduğu izlenimi edindim." 

"Sonsuz olarak sürekli karşılıklı diyaloğun devam etmesi ve sorunlara  anlık müdahalelerle ihtiyaç duyulduğunda 24 saat görüşmek üzere anlaştık.  Telefonlarımız birbirimize açık olacak."

"PKK'ya yönelik ABD'den daha fazla destek beklediğimizi aktardım. YPG  konusunu çok açık bir şekilde konuştuk. Bu konuda 'Artık DEAŞ gitti, artık o  ortaklığı bozun, bunlar bize çok büyük rahatsızlık verdi, bu mecburi ortaklıktan  vazgeçin, bu silahlar PKK'ya geçiyor' tespitini yaptık."

KÖKLÜ MÜTTEFİKLİK İLİŞKİLERİ VURGULANDI

Başbakan Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Pence'in görüşmesinde  taraflar, iki ülke arasındaki köklü müttefiklik ilişkilerinin ve stratejik  ortaklığın önemini vurguladı ve bu görüşmenin ikili ilişkilerde, iki dost ve  müttefik ülke olan Türkiye ve ABD arasında yapıcı diyalog temelinde yeni bir  sayfa açması temennisinde bulundu.

FETÖ ELABAŞINİN İADE TALEBİ YİNELENDİ

Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde,  FETÖ elebaşının tutuklanarak Türkiye'ye iadesi, faaliyetlerinin sonlandırılması talebi yinelendi.

DEVAM EDEN DAVALAR

Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde, New  York'ta görülen ve ilişkilere zarar veren davalardaki sözde delillerin sahte olduğu, yasalara uygun olmayan yöntemlerle toplandığı hatırlatıldı.

YPG'YE DESTEK SONA ERSİN

Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde,  Türkiye'nin, YPG terör örgütüne silah verilmesi konusunda duyulan rahatsızlığı ve  desteğin sona erdirilmesi yönündeki beklentileri hatırlatıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0