26.08.2008 00:05 | Son Güncelleme:
NAFİZ ALBAYRAK New York DHA

Başbakanlık Tanıtma Fonu 880 bin dolar bütçe ayırdı

Türk Kültür Merkezi’nin Central Park’ta düzenlediği festivalde ilk kez yağlı güreş karşılaşması ile mehter gösterisi de vardı

Başbakanlık Tanıtma Fonu 880 bin dolar bütçe ayırdı

ABD’nin New York kentinde, Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen Türk Kültür Merkezi’nin (Turkish Cultural Center-TCC) Türk Festivali ilklere imza attı. İlk kez ABD’de bir etkinlik için Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından 880 bin dolarlık bütçe ayrıldı. New York’un ünlü Central Parkı’nda gerçekleşen festivalde Türkiye’den gelen mehter takımının gösterisi ile yağlı güreş karşılaşmaları da ilkler içinde yer aldı.
Türkiye ve Türk kültürünün tanıtımı için yapılan festivaldeki standlarda görevli kadınların çoğunluğunun türbanlı olması dikkat çekti. New York’taki ünlü Central Parkı’nda yapılan festivalde ‘Ünlü Türkler ve Atatürk’ standında Atatürk fotoğrafları sergilenirken izleyicilerin bir bölümü bazı fotoğrafların yere konulmasını eleştirdi. TCC yetkilileri, Atatürk fotoğraflarının yere konmasının kasıtlı girişim olmadığını, o sıra standta görevli kişi olmadığı için gözden kaçmış olabileceğini söyledi.
Tüm gün süren ve halka açık olan festivale, AKP Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Mardin Belediye Başkanı AKP’li Metin Pamukcu, Van İl Özel İdare Genel Sekreteri Adnan Yavic, AKP Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, AKP Kırıkkale Milletvekili Mustafa Özbayrak, AKP Genel Sekreteri İdris Nedim Şahin ve Türkiye’ye olan sevgisiyle tanınan Brooklyn Belediye Başkanı Martin Markowitz de katıldı. Konuşmasında Türkiye’nin laik Müslüman ülke olmasının altını çizen Markowitz, sözlerini Türkçe “Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek bitirdi.
Festivalde Türk yemekleri, Türk kahvesi ve çayı tanıtıldı. Türkiye’nin değişik bölgelerinden halkoyunları ve şarkılar sunuldu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0