05.08.2013 02:30 | Son Güncelleme:
MERİÇ TAFOLAR Ankara

Başbuğ’un sağ kolu Brüksel’e atandı

YAŞ’ta, Ergenekon tutuklusu Org. Başbuğ’un genel sekreteri Güler’in Brüksel’deki Türk Askeri Temsil Heyeti’ne tayini çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) yapılan atamalarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 2013-2014 general ve amiral kadrosu belirlendi.
YAŞ’taki terfilerle birlikte TSK’daki general/amiral kadrosu 352’ye çıkarıldı.  
Terör örgütü yöneticisi olmak iddiasıyla Ergenekon davası kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı döneminde genel sekreterliğini yürüten en yakınındaki isimlerden Korgeneral Ferit Güler, Brüksel’deki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı’na atandı. Güler’den önce bu koltukta oturan Korgeneral Tahir Bekiroğlu ise Çorlu merkezli 5. Kolordu’nun başına getirildi.

Mons’a bir tümgeneral
İki yıl Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı sıfatıyla terörle mücadelede etkin bir rol oynayan Korgeneral Yıldırım Güvenç, Gelibolu merkezli 2. Kolordu Komutanlığı’na atandı.
İki yıldır Türkiye-Suriye sınırının Batı yarısından sorumlu olarak görev yapan Adana merkezli 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Sezai Bostancı, Orgeneral Ümit Dündar’ın boşalttığı Milil Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın müsteşarlığına atandı. GATA Komutanlığı’na Korgeneral Ömer Paç atanırken, Ankara merkezli 4. Kolordu’nun başına ise Korgeneral İlhan Talu getirildi.

‘28 Şubat’ etkilemedi
Başbuğ döneminin İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Metin Gürak, Kara Havacılık Okulu Komutanlığı’na atandı. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner döneminin İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Tayyar Süngü ise KKTC merkezli 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’na getirildi.
28 Şubat davası kapsamında bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan ve YAŞ toplantısında tuğgenerallikte rütbe süreleri bir yıl uzatılan komutanlardan Tuğgeneral İsmail Hakkı Önder EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanlığı’na, Tuğgeneral Metin Keşap, Harita Genel Komutan Yardımcılığı’na, Tuğgeneral Mehmet Faruk Alpaydın ise GATA Komutanlığı İdari Yardımcılığı’na getirildi.
YAŞ toplantısında emekliye sevk edilen Ergenekon tutuklusu YAŞ üyesi Hüseyin Nusret Taşdeler’in kardeşi Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliği’ne getirildi.
Şura’dan birkaç gün önce emekliliğini talep eden Korgeneral Nezih Damcı’dan boşalan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine ise Korgeneral Mehmet Şanver getirildi.
Uludere olayında sorumluluğu bulunduğuna yönelik iddialar kamuoyuna yansıyan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Ateş Mehmet İrez, Diyarbakır merkezli 2. Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı’na getirildi.

3 komutan 3 yıldır açıkta

2010 yılı YAŞ toplantısının ardından açığa çıkarılan Harita Genel Komutanvekili Gürbüz Kaya, Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanvekili Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ile Deniz Eğitim ve Öğretim Komutan Yardımcısı Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu hakkında açıkta oldukları için bu yıl da terfi ve emeklilik işlemleri yapılamadı. Bu üç komutanın durumu Balyoz davasının Yargıtay’daki temyiz aşaması sonuçladığında netleşecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0