Siyaset
13.10.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.10.2017-2:30

Başbuğ’un yargılanması için Başbakan’dan izin alınacak

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Ergenekon davası kapsamında işlediği iddia edilen suçlardan dolayı Yüce Divan’da yargılanabilmesi için Başbakan Binali Yıldırım’dan soruşturma izni istedi. 2014 yılında Genelkurmay Başkanlarının yargılanmasını Başbakan iznine bağlayan yasal düzenleme gereği, Başbuğ’un yargılanması için Başbakan’ın izni gerekiyor.

Sitene Ekle

TÜRKER KARAPINAR Ankara

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, dün, “Ergenekon” davasında, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Dursun çiçek, HASAN Iğsız ve Nusret Taşdeler’in de aralarında bulunduğu 19 sanığın Yüce Divan sıfatıyla yetkili ve görevli Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasını isteyen İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nden gönderilen dosyanın ön incelemesi için toplandı. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’ndan toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan sıfatıyla toplandığı vurgulandı. Açıklamada, sanık Başbuğ’a isnat edilen fiilerin Yüce Divan’ın yargılama yetkisi kapsamında kaldığı, Başbuğ hakkında suç tarihinde yürürlükte olan askeri yargılama usulünü düzenleyen kanun uyarınca soruşturma izni alınması gerektiğinden yargılamanın durmasına ve gerekli soruşturma izni alınması için dosyanın bir örneğinin Başbakanlığa gönderilmesine hükmedildiği belirtildi.

Genel Kurul, diğer 18 sanığın dosyasını ayırarak görevsizlik kararıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.   


Bilgi Yarışması"Eğreti Gelin" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülü kime aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    İhtiyaçları devlet tarafından temin olunan rütbesiz askerlere ne ad verilir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX