13.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ABDULLAH KARAKUŞ-Rize

Başım korkudan değil hüznümden öne eğik

Başbakan Erdoğan,17 şehit için düzenlenen törendeki başı öne eğik fotoğrafı hakkında çıkan haberlere ‘Başımızın öne eğik olması korktuğumuz için değil, o andaki hüznümüz sebebiyledir’ diyerek tepki gösterdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de kendi adının verildiği üniversitenin verdiği fahri doktora ödülü töreninde Siirt’te 3 bin metrelik dağa çarparak düşen helikopterde şehit olan 17 asker için Diyarbakır’da düzenlenen cenaze töreninde başının eğik olduğu fotoğraflar hakkında gazetelerde yapılan haber ve yorumlara sert çıkarak, “Milletimiz, kimin başı öne eğik olduğu zaman ne anlatmak istediğini çok iyi bilir. Biz, başımızın nerede dik olduğunu göstermiş bir kadro hareketinin öncüleriyiz” dedi.
Erdoğan, dün Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin 2012-2013 akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

İDRAK EDEMEZSİNİZ: Türkiye Cumhuriyeti’ni ayakta tutan ruh, canı pahasına, -şahadeti anlamayanlara söylemiyorum bu sözleri- şahadet aşkıyla milleti ve vatanı için mücadele eden kahramanlık ruhu işte budur. Bunun idrakinde olmayanlar var. Bu olaylar cereyan ederken farklı atmosferler içinde yaşayanları çok iyi biliriz. Başımızın öne eğik olmasını abartılı bir şekilde başköşelere çekenlere sesleniyorum, başımızın öne eğik olması, birilerinden çekindiğimiz, korktuğumuz için değil, o andaki hüznümüz sebebiyledir. Ama sizler, buradan bile bir şeyler beklemenin gayreti içerisindesiniz. Milletimiz, kimin başı öne eğik olduğu zaman ne anlatmak istediğini çok iyi bilir. 

ER KİŞİ ULAŞIR: Rabbim, inşallah cennetiyle, cemaliyle onları taltif etsin. Biz biliyoruz ki şahadet makamı, makamların en yücesidir. Oraya öyle her kişinin ulaşması da mümkün değildir. Oraya ancak er kişiler ulaşır, bunu da biliyoruz.

DERS ÇIKARIYORUZ: Bu hain örgüte karşı yorulmadan, usanmadan mücadele veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Bu kadar yoğunluklu, böyle çok boyutlu bir mücadele sürecinde elbette bu tür kazalar da yaşanabiliyor, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Yaşananlardan ders çıkararak tekrarlanmaması için önlemler alarak, hassasiyeti en üst düzeyde gözeterek, bu mücadeleyi sürdürmek durumundayız. Elim kazayla ilgili olarak, adli ve idari soruşturma başlatıldı.

BİZE ‘YOBAZ’ DEDİLER: Bir dönem bize, bizim şahsımızda millete ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılıyordu. Bize ‘gerici’ dediler. Bize ’yobaz’ dediler. Öğretmenlerimiz dedi bunu. ’Softa’ dediler, ‘bunlar anlamaz, bunlar bilmez’ dediler. Şahsımızda milletin kendisini, tutucu olmakla, gerici olmakla, daha da ileri giderek cahillikle özdeşleştirmek istediler.Kimin ak kimin de kara olduğu çok net bir biçimde ortaya çıktı.

BAŞÖRTÜSÜNE TAKTILAR: Onlar hala başörtüsüne, sakala, bıyığa, kılık kıyafete takılmış oradan bir adım ileri gidemezken biz bugün 155 ülkeden 40 bini aşkın uluslararası öğrenciye bu ülkede eğitim veriyoruz. Onlar hâlâ milletin öz evlatları için okul yollarını kapatmanın mücadelesini verirken biz okul yollarını açıyor, tercihleri çoğaltıyor, tercih özgürlüğünü genişletiyoruz. On yıllar boyunca bu ülkede meslek liselerine neler çektirdiler. İmam hatipleri hep tartışma konusu yaptılar. Bu okulları ‘öcü’ gibi, ’gerici yuvası’ gibi gösterdiler. Çocuklara adeta ’öcü’ muamelesi yaptılar. İmam hatip okulları Allah aşkına Türkiye’ye hangi zararı verdi? O imam hatip okullarının mezunları şu anda Türkiye’yi yeni baştan inşa ediyorlar.

SÜREÇ TIKIR TIKIR İŞLİYOR: O imam hatip okullarının mezunları şu anda 75 milyona efendilik için değil, hizmetkar olmak için bir mücadele veriyorlar. Daha bu sene, kademeli eğitime geçiş düzenlemesi sırasında o bildik ezberleri dile getirdiler. O bildik sanal tehditleri savurdular. Peki ne oldu? İmam hatip okullarını açtık, milletin evlatlarının önüne tercihleri koyduk, tercih özgürlüğünü koyduk. Bu süreç şimdi tıkır tıkır işliyor. Eğitimden, öğrenimden korkanlar, kusura bakmayın, eğitime bu kadar yatırım yapmazlar. Onlar geriye dönüp baktıklarında kendi geçmişlerindeki yasakları, baskıları, zulümleri, kendi tarihlerindeki toplum mühendisliğini görecekler ama biz geriye baktığımızda bu ülkeye kazandırdığımız hizmetleri, eserleri, yatırımları göreceğiz.

Aslı aşkıyla bakıyoruz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kendi adını taşıyan üniversiteden aldığı fahridoktora unvanı için  üniversite senatosuna şükranlarını sundu. Erdoğan, “Bu fakir için çok anlamlı bir gün” dedi. Erdoğan, Ferhat ile Şirin örneğini Ferhat ile Aslı olarak anlattığı konuşmasında şöyle dedi: “Dağları delerek 12 tünel yaptık. Niye? Çünkü biz Ferhat’tık ve milletimize Aslı nazarıyla bakıyorduk. Ferhat Aslı’ya ulaşmak için nasıl dağları deldiyse biz de bu milletle kucaklaşmak için dağları deliyorduk.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler