15.07.2009 13:15 | Son Güncelleme: 15.07.2009-13:16

Başka firmalar adına alkollü içki ve şarap üretilmeyecek


Başka firmalar adına (fason) alkollü içki ve şarap üretilemeyecek.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun (TAPDK), başka firmalar adına (fason) alkollü içki üretiminin yapılamayacağına ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Karara göre, bira ve şarap haricindeki alkollü içkilerin üretimine ilişkin olarak, 4619 sayılı Kanunla değişik 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 1. maddesinde yer alan; “..., üretici firmaların ise en az bir milyon litre yıl kapasiteli yeni teknoloji ile kurulmuş entegre tesis kurmaları şarttır. ...” hükmüne istinaden distile alkollü içki üreticisi firmalar tarafından, başka firmalar adına (fason) distile alkollü içki üretimi yapılamayacak.
Belirtilen başka firmalar adına (fason) distile alkollü içki üretimine ilişkin düzenleme, bira ve şarap dahil olmak üzere her türlü alkollü içki üretimini kapsayacak.
Bu kararın yayımlandığı tarihte başka firmalar adına (fason) üretim yapmakta olan alkollü içki üreticisi firmalar tarafından, bugünden itibaren 1 ay içinde başka firmalar adına yaptıkları üretimlerine ait mevcut stoklarının piyasaya arzı sonlandırılacak; bu süre sonunda fason üretilmiş ürünler hiçbir surette piyasaya arz edilmeyecek.
Yurt içinde kayıtlı bir firma adına yurt dışında fason olarak ürettirildiğini işaret eden bir ifadenin ürünün ambalajı üzerinde yer alması halinde, söz konusu ürün bu karar kapsamında değerlendirilerek piyasaya arzına izin verilmeyecek.
Bu karar hükümlerine aykırı hareket edenlere 4733 sayılı Kanunun ilgili maddesinde yer alan “aykırılığın giderilmesinin mümkün olmadığı hallerde süre verilmeksizin kurumca verilen belgeler iptal edilir” hükmü gereğince işlem yapılacak.
Bu arada, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Şarap Üretimi ve Piyasaya Arzı İle İlgili Tebliğde de değişikliğe gitti. Söz konusu değişiklik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Buna göre, “başka firmalar adına (fason) alkollü içki üretiminin yapılamayacağına ilişkin 8 Temmuz 2009 tarihli Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı uyarınca başka firmalar adına (fason) şarap üretimi yapılamayacak.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0