Yazarlar
02.03.2010 - 00:36

Başta bankacılık olmak üzere ODTÜ her yerde! Ya diğerleri?

Sitene Ekle

Üniversiteleri üniversite yapan en önemli kriterlerden biri de mezunları. Pek çok ülkede sıralama yapılırken mezunların performansları da özellikle dikkate alınır. Bu yüzden bir üniversiteyle ilgili değerlendirme yapılırken en az 30 yılın geçmesi beklenir. Hele bir bakalım mezunları nerelere kadar geliyor diye görmek için...
Türkiye’de 50 yıllık üniversitelerin sayısı on civarında. İlk akla gelenler İstanbul (1933), İTÜ (1944), Ankara (1946), Ege (1955), Karadeniz (1955), Atatürk (1957), ODTÜ (1959), Hacettepe (1967), Boğaziçi (1971).
İstanbul Üniversitesi, İTÜ ve Boğaziçi’nin elbette çok eski yıllara uzanan bir geçmişleri söz konusu...
Cumhuriyetin ilk yıllarında öne çıkan tek üniversite doğal olarak İstanbul Üniversitesi’ydi. Sonraki yıllarda modern Türkiye’nin kurulmasında İTÜ mezunları mühendis olarak, Ankara Mülkiye mezunları da yönetici olarak lokomotif oldular.
Türkiye’nin Batı’ya açılan penceresi olan Boğaziçi ise bazen her yerde vardı, bazen de hiçbir yerde yoktu. Bir ara eski Robertli Ecevit ve Çiller ile siyasete merak salsalar da arkası gelmedi. Fazlasıyla elittiler ama son yıllarda sanki o özellikleri de biraz farklılaşmaya başladı.
Hacettepe, Doğramacı ile parladı. İlgisini YÖK ve Bilkent’e yöneltince de gölgede kaldı. Popülaritesi, şu anda hak ettiği noktanın çok uzağında.
Ege, Karadeniz, Atatürk, Dicle, Çukurova Üniversitesi gibi bölgesel üniversiteler ise bulundukları bölgeye ışık verdiler. Yeni kurulan üniversitelere öncü oldular. Yerel siyasete ve ekonomiye damga vurdular.
Son yıllarda yıldızı parlayan iki üniversite var. Hemen her alanda kendilerini hissettiriyorlar. Biri ODTÜ, diğeri ise yeniden İTÜ...
Dört büyük bankanın genel müdürü de ODTÜ’lüymüş. İş Bankası’nda Ersin Özince, Yapı Kredi’de Faik Açıkalın, Akbank’ta Ziya Akkurt ve Denizbank’ta Hakan Ateş.
Büyük müteahhitlerin çoğu da İTÜ’lü. Sanki, İTÜ’lülerde patron olma ruhu daha ağırlıklı. Ama onların da kendilerini anlatamama gibi bir sorunları var. Onlar için önemli olan eğitimin ve işin kalitesi, reklamı değil.
İTÜ, Demirel ve Özal olmak üzere iki cumhurbaşkanı; Demirel, Özal, Erbakan olmak üzere de üç başbakan çıkardı. Bakan ve milletvekili sayısı ise yüzlerle ifade ediliyor. Siyaseti seviyorlar ve bir meslek olarak da düşünüyorlar ama ODTÜ’lüler onlar gibi değil. Öğrenciyken seviyor ama sonrasında arkalarından itilmedikçe içine girmiyorlar.
Ankara ve İstanbul Üniversitesi’nden mezun olan politikacı sayısı da bir hayli fazla. Ama nedense bu iki üniversiteden mezun olan politikacı ve devlet adamları, üniversitelerini öne çıkartmıyorlar. Örneğin Gül İstanbul, Sezer de Ankara Üniversitesi’nden mezun. Ama bırakın başkalarını, her iki üniversitenin öğrenci ve öğretim üyeleri ile eminim ki mezunlarının pek çoğu da bunun farkında değil. Tıpkı Ankara ve İstanbul hemşerililiği gibi bu iki üniversitede de böylesi bir atmosfer hâkim. Keşke onlar da mezunlarıyla fazlasıyla gururlansalar ve onlara fazlasıyla sahip çıksalar.
Dünyanın en iyi üniversiteleri Amerika’da. Onların en önemli özelliklerinden biri de mezunlarla olan diyaloğu. İlk 10’a, ilk 100’e giren üniversitelerin hiçbirinde, mezunlar hayata atıldıklarında üniversitelerini unutmazlar. Hele hele para kazanmaya başladıklarında, ilk yaptıkları işlerden biri kazançları doğrultusunda üniversitelerine katkıda bulunmaktır.
Ama bu kadirşinaslık nedense bizde fazla işlemiyor. Bir ara Demirel’in katkısıyla İTÜ için büyük bağışlar toplandı. O kadar. Sürekliliği olmadı.
Eğer mezunların bu duyarlılığı olsaydı, bugün en azından 20 üniversitemizde burs ve yurt sorunu yaşanmazdı. Yine bu konuda en eli açık olanlar ODTÜ’lüler. Peki ODTÜ’lülerin zaafları yok mu? O da ayrı bir yazı konusu. Örneğin hoşgörü. Üç beş yıl önce bir yazı yazmıştım, aylarca söylemediklerini bırakmadılar...
Genç Bakış nedeniyle her hafta farklı bir üniversitede olduğumuz için hemen hepsiyle teşrikimesaimiz var. Bir ara dışarıdan bir gözle, tek tek ele alıp değerlendirmek sanki daha doğru olur.
Özetin özeti: Üniversitelerimizin hepsiyle de gurur duyuyoruz. Ve umarız bir gün mezunları da onlarla gurur duyarlar...


Yazarlarda Ara
Bul
"Piramitler", hangi ülkededir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.