Gündem
04.11.2013 - 07:42 | Son Güncelleme: 04.11.2013-7:43

Batman'a dikkat

Çözüm süreci bölgede silahları susturdu ancak yeni çatışma süreci başlatmak isteyen odaklar devrede. Bir haftada Şırnak'ta bir kanaat önderinin evine bomba atıldı, bir öğrenci yurdu yakıldı. Önceki gün de Batman'da yaşanan ve silahların da kullanıldığı kavgada bir kişi öldü. Bölgedeki kanaat önderleri ise sağduyu çağrısı yapıyor

Sitene Ekle

 Güneydoğu'da silahları susturan çözüm süreci bölgede bahar havası estirirken Hizbullah-PKK çatışmasını tekrar tırmandırmak isteyen odaklar yeniden sahneye çıktı. Bölgede bir haftada yaşanan üç şiddet olayı akıllara 90'lı yıllarda çok sayıda kişinin ölümüne neden olan çatışmaları getirdi. Geçtiğimiz hafta Şırnak'ın Cizre ilçesinde kanaat önderi Şeyh Abdulbaki Haşimi'nin evine bomba atıldı. Ardından Silopi'de Hizbullah'a yakın olduğu bildirilen bir öğrenci yurduna Molotof kokteylli saldırıda bulunuldu. Bir çatışma haberi de önceki gün Batman'dan geldi. İpragaz Mahallesi'nde düğünde bulunanlara ateş açılması sonucu bir kişi can verdi. Önlem alınan mahallede gerginlik sürüyor.

KİRLİ PROPAGANDA BAŞLATILDI

İki hafta önce Başbakan Erdoğan ile görüşen HÜDA-PAR heyeti, çözüm sürecini desteklediklerini, MİT yetkililerinin Öcalan ile yaptıkları görüşmelerin doğru bir adım olduğunu dile getirmişlerdi. Batman'daki saldırı sonrasında devreye giren kirli eller kentte ve bölgede, çözüm sürecini rafa kaldırmak ve bölgede HÜDA-PAR ve BDP arasındaki gerginliği derinleştirmek için, olayın planlı bir şekilde yapıldığını ve talimatın hükümetin ilgili birimleri tarafından verildiğini ileri sürerek kirli propagandaya başladılar.

DÜN TOPRAĞA VERİLDİ

Özellikle BDP ve HÜDA-PAR arasındaki gerginliğin 90'lı yıllarda olduğu gibi şiddet ortamına doğru sürüklenmesinden endişe ediliyor. Öte yandan hayatını kaybeden Özcan Temel'in (26) cenazesi Recepler köyü mezarlığında defnedildi. Cenaze törenine BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ile çok sayıda partili katıldı. Cenaze töreninde konuşan Kışanak, saldırının bir cinayetin ötesinde vahşi hislerle işlenmiş bir vahşet olduğunu söyledi.

Kaynak: Yeni Şafak


Modaya yön veren markalarda fırsat!


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.