Batman hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Namıdiğer Bruce Wayne yani Batman, belki de bu denli üne kavuşması beklenen bir çizgi karakter değildi. Milyarder playboy Bruce Wayne geceleri süper kahraman Batman'e dönüşüyor ve Gotham City'i kötülüklere karşı canla başla koruyor. Peki Batman'i ne kadar tanıyoruz? İşte Batman'le özdeşen ve doğru olarak bilinen yanlışlardan bazıları...

Batman hakkında doğru bilinen 10 yanlış

1. Batman yalnızlığı sever

1. Batman yalnızlığı sever

Batman paranoyak bir izlenim veriyor olabilir. Korkunç serveti olan bir adam ne diye süper kahramanlığa soyunsun ki? 

Batman birçok çizgi romanda tek kişilik ordu algısı yaratsa da, aslında zaman zaman ona eşlik eden ekip arkadaşları da var. Bunlardan en bilinenleri kuşkusuz Robin, Batgirl, Catwoman, Oracle, Batwomen, Batwing, Nightwing, Azrael, Huntress ve Ace. Bu açıdan bakıldığında Batman Dünyası, Adalet Birliği'nden çok daha kalabalıktır.

Daha da derinlere inersek Batman'in pek de yalnız olmadığını gösteren başka örnekler de bulabiliriz. Christopher Nolan'ın fantastik Kara Şövalye serisinde Robin olmasa bile Batman'in bazı müttefiklerle beraber çalıştığını görmüştük.

2. Batman'in mucidi Bob Kane'dir

2. Batman'in mucidi Bob Kane'dir

Batman filmlerinin, çizgi dizilerin, çizgi romanların ve video oyunlarının neredeyse tümünde Batman'in Bob Kane'in ürünü olduğu cümlesi geçer. Gerçek ise çok başka.

1930'ların sonlarında genç yaşlarda olan Bob Kane'in Batman adında bir süper kahraman oluşturmakla ve bu kahramana yarasa kanatlar ve maske takmakla ilgili hiçbir fikri yoktu. Kane yaptığı çizimleri kreatör Bill Finger'a gösterdi ve Bill Finger da Bob'un çizimlerini geliştirerek günümüzde Batman ile özdeştirilen tüm özellikleri, süper güçleri, Batmobile'i, Joker'i ve Catwoman'ı ekledi. Batman hikayelerini Finger yazdı, Bob ise çizdi. Bob Kane bir tür Sezar'ın hakkı Sezar'a durumu yaşasa da benzer etki Bill Finger için söz konusu olmadı.

Peki Bob Kane bunu nasıl başardı? Bob, yayıncı kuruluşa Batman karakterinin tek yaratıcısı olarak kendinin gösterilmesi konusunda bir anlaşma imzalattırdı. Kara Şövalye'nin ancak 75. yılında Finger hak ettiği unvana kavuştu ve 2015 yapımı Batman ve Superman: Adaletin Şafağı filminde Finger'ın da adı yaratıcılar arasında geçti.

3. Batman ölümsüzdür

3. Batman ölümsüzdür

Batman'i diğer süper kahramanlardan farklı kılan unsur ölümlü olması. Yaşamı tek kurşunla son bulabilecek sıradan bir insan olan Batman'in nedense diğer süper kahramanlar gibi ölümsüz olduğu algısı var. 

Kısaca Batman da tıpkı senin benim gibi kanlı canlı fakat aksiyonu seven bir insan.

4. Batman'i siyaha bürüyen ikinci isim Frank Miller'dır.

4. Batman'i siyaha bürüyen ikinci isim Frank Miller'dır.

Batman'in en önemli yaratıcılarından birisi kuşkusuz Frank Miller. Tüm modern Batman filmleri Miller'ın ortaya çıkardığı Batman tarzından esinlenerek beyazperdeye taşınıyor. Miller'ın yaptığı önemli işlerin etkisinden olsa gerek, birçok kişi Batman'e bugünkü siyah rengini 1960'lardan sonra tekrar kazandıran kişinin de Miller olduğunu düşünüyor. 

Fakat doğru sanılan bu düşünce de ne yazık ki yanlış. Batman'e siyah rengi veren kişiler, yazar Denny O'Neil ve sanatçı Neal Adams.

1969'da O'Neil ve Adams, Batman'i neon stili renginden tekrar eski kara ve gotik günlerine geri kazandırdı. Hikayeler keskinleşti, gölgeler karardı ve gizem daha da arttı. 

5. Batman gerçekten var olabilir

5. Batman gerçekten var olabilir

Yok artık diyerek başlayalım çünkü gerçek bir Batman yok! Scientific American, kas ve nöroloji bilimi profesörü E. Paul Zehr ile röportaj yaptı ve Zehr, Bruce Wayne karakterinin en az 10 ila 15 yıl League Of Shadows'taki dağlarda antrenman yapması durumunda çizgi roman ve filmlerde geçen Batman karakteri gibi bir süper insana dönüşebileceğini söylemişti. 

Fakat sıradan bir insanın her gece o çatıdan o çatıya atlaması ertesi gününü hastanede geçirmesi anlamına gelebilir. Ayrıca Bruce Wayne gibi düzensiz uyku saatleri olan birinin Batman olabilmesi mümkün değil.

Gerçek Batman'in ilk karşılaştığı tehlikede ölme riski de var. 

6. Adam West'in Batman serisi kötüydü

6. Adam West'in Batman serisi kötüydü

Adam West, Batman'i yeniden üne kavuşturan isim olarak bilinir. Batman karakteri televizyonlara kazandırıldığında, çizgi romanların satışlarında ciddi azalma yaşanıyordu. Batman'in televizyon programı gençlerin ilgisini artırdı ve yetişkinleri de gençlik günlerine döndürdü. 

1960'lı yıllarda Batman büyük ilgi görmeseydi, günümüzdeki kurgu çok daha farklı olabilirdi. Süper kahramanların beyazperdeye taşınmasındaki en büyük öncülerden biri de Batman'in 1960'lardaki televizyon programıydı. Bu sebeple Adam West'in serilerine kötü demek yersiz olur.

7. Batman kimseyi öldürmedi

7. Batman kimseyi öldürmedi

Batman'ın nihai amacı hiçkimseye zarar vermemek olsa da, şartlar bu kuralı uygulamasına her zaman olanak sağlamıyor. Batman ve Superman: Adaletin Şafağı filmi de bunun en açık örneklerinden. 

1930 ve 1940'lı yıllardaki Batman karakteri, Marvel'in İnfazcı karakteri ile benzer özellikler taşıyordu. Batman o yıllarda yumruk attığı birini asit dolu tenekenin içine atıyor, insanları binalardan itiyor ve uçaktan aşağı sallandırıyordu.

Öldürmemenin kural olduğu modern Batman serilerinde bile Batman'in yaşadığı zorlu süreçler oldu. 1980'lerin sonunda Batman, Sovyet asıllı suikastçı KGBeast'in başkan Ronald Reagan'ı öldürmesini engelliyordu. Batman, KGBeast'i yakalasa da KGBeast özgür kalıyordu fakat bu durum da Batman'in canını fazlasıyla sıkıyordu. Batman bu can sıkıntısını gidermek için KGBeast'i kanalizasyona hapsederek açlıktan ölmesini umuyordu. Batman daha sonra KGBeast'i hapsettiği için huzursuz hissediyor ve polisi arayarak suikastçının yerini bildiriyordu. Fakat her şey için çok geçti. KGBeast hapsolduğu yerden çoktan tüymüştü.

8. Batman'in tek çocuğu Robin'dir

8. Batman'in tek çocuğu Robin'dir

Batman eşsiz bir gecede sevgilisi Talia al Ghul ile ateşli anlar yaşadı. Yaklaşık 9 ay sonra bu ateşli gecenin meyvesi Damien Wayne adlı bir bebek dünyaya geldi. 

Günümüzde Batman'in, adı Robin olan çok sayıda çocuk evlat edindiği biliniyor. League of Assassins ile büyüyen Damien bir süre sonra Robin zırhını giydi ve günümüzde Batman çizgi romanlarının bilinen karakteri haline geldi. Fakat Robin Batman'in tek çocuğu değildi. Batman'in farklı zamanlarda farklı yarasa çocukları da oldu.

9. Batman'le özdeşen havalı şeyler çizgi romanlarla patladı

9. Batman'le özdeşen havalı şeyler çizgi romanlarla patladı

Batman çizgi romanlarını okuyanlar, filmini izlediği zaman 'Çizgi romanda böyle bir şey yok' diye mızmızlanır. Batman'in çok sayıda mecazı, ıvır zıvırı ve ilgili karakterleri televizyonda ya da radyoda kurgulanmıştır. 

Örneğin ünlü Batcave ilk olarak 1943 yılındaki seyirlik seride göründü. 1943 yapımı seride Bruce Wayne'ın mağarasında bir masa ve dosya dolabı yer alıyordu. Bob Kane bu fikrin son derece havalı olduğunu düşündü ve Bill Finger da çizgi romanlarda bu detayın işlenmesi için geliştirmeler yaptı.

10. Batman'in kardeşi yoktur

10. Batman'in kardeşi yoktur

Batman hikayelerinin neredeyse tümünde Bruce Wayne tek kardeş olarak tasvir edilir. Bu şekilde tasvir edilmesinin en büyük sebebi, karakterin yalnızlığına vurgu yapılması olabilir. Fakat Batman'in bir erkek kardeşinin olduğu unutulmaya yüz tutmuş bir hikaye de mevcut. Batman'in, adı Thomas Wayne Jr. olan erkek kardeşi bir trafik kazası sonucunda travmatik beyin hasarı geçirdi ve bakım evine yerleştirildi. Bruce Wayne ancak Batman olduktan sonra erkek kardeşi ile görüştü.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak