Bazı uygulamalar telefon mikrofonunuzu kullanarak sizi dinliyor olabilir

03.01.2018'de eklendi03.01.2018-10:08 'de güncellendi
Bazı akıllı telefon uygulamaları, mikrofonunuzun kullanarak sizi dinliyor olabilir. Ancak bu uygulamanın söylediklerinizi değil izlediğinizi duymaya çalıştığı söyleniyor. Alphonso adlı yazılım, arka plan sesini analiz etmek için telefonuzun mikrofonunu kullanıyor. TV reklamlarında, şovlarda ve filmlerdeki ses sinyallerini dinliyor.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Yüzlerce Oyun uygulaması, izlenilen TV şovlarını öğrenmek için telefon kullanıcılarının bulunduğu ortamı bir yazılım ile izliyor. Alphonso adlı bir şirket tarafından yapılan sistem, arka plan sesini analiz etmek için telefonların mikrofonunu kullanıyor. TV reklamları ve şovlarındaki ses sinyallerini dinleyip insanların nerede olduklarını ve hangi filmleri izlediklerini de öğrenebiliyor.

App Store ve Google Play Store'da 250'nin üzerinde uygulamanın telefon mikrofonuyla ses dinleyebilecek şekilde programlandığı belirtildi. Uygulamaların birçoğu çocuklara yönelik oyunlar. Alphonso adlı bir şirketin kodunu kullanarak, uygulamalar bir uyarı mesajı görüntüledikten sonra reklamları daha kesin bir şekilde hedeflemek için televizyon şovlarından veya reklamlardan gelen sesi dinliyor.

Yazılımın insan seslerini kaydetmediği ve kullanıcıların mikrofonlarını, konum hizmetlerini açmayı kabul etmeleri gerektiği belirtildi. Alphonso CEO'su Ashish Chordia'nın New York Times'a tüketiciler bilinçli bir şekilde katılım sağlıyor ve istedikleri zaman hizmetten ayırılabilir, devredışı bırakabilir açıklamasını yaptı. Bununla birlikte, Chordia, uygulamanın Federal Ticaret Komisyonu kurallarına uygun olduğunu ve yazılımın çocuklara yönelik uygulamalarda kullanılmasını onaylamadığını belirtti. 

Geçen yıl yapılan bir araştırma, 234 Android uygulamasının SilverPush adlı benzeri bir teknoloji kullanılarak yapıldığını tespit etti. Ve bu uygulamaların "kullanıcının bilgisi olmadan arka planda" dinlendiği bulundu.