28.09.2009 00:15 | Son Güncelleme: 28.09.2009-0:16
KADİFE ŞAHİN

BDDK’dan ödeme merkezi uyarısı

Türkiye Katılım Bankaları Yönetim Kurulu Başkanı (TKBB) Osman Akyüz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDKK) sektördeki tüm bankaları olduğu gibi katılım bankalarını da fatura ödeme ofislerine karşı uyardığını söyledi

BDDK’dan ödeme merkezi uyarısı

 Akyüz, BDDK’nın bu ofislerin banka ile çalışırken kesinlikle ‘banka yetkisinde’ ifadesi kullanmalarına izin verilmesini istemediğini bildirdi.
Akyüz, “BDDK aldığı kurul kararını bankalara bildirerek, bu konuda mesleki tanzim ilkeleri oluşturulmasını ve fatura ödeme ofislerinin hangi tür bankacılık işlemlerini yapabileceklerini net olarak belirlememizi istedi. Ay sonunda sanıyorum bu konudaki çalışmalar tamamlanacak” dedi. Akyüz, BDDK’nın fatura ödeme merkezlerinin ‘banka yetkisinde’ ifadesiyle tüketicileri yanılttığı ve her türlü bankacılık faaliyetlerinde bulunuyor izlenimi yaratmalarından dolayı hassasiyet duyduğunu ve bunun önüne geçilmesini istediğini vurguladı. Bankacılık sektöründeki son gelişmeleri de değerlendiren TKBB Başkanı Akyüz, bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekmeye başladıklarını söyledi. Akyüz, bireysel kredilerde başlayan faiz rekabetinin ticari kredilerde de yaşanmaya başladığını söyledi. Katılım bankalarının da bu rekabette yer almak istediğini söyleyen Akyüz, iyi müşterilere verilen faizde rekabetin daha da artacağını belirtti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0