Bebek emzirirken fotoğraf çektirmek trendi nereye gidiyor?

Dünyaca ünlü modeller Candice Swanepoel ve Chrissy Teigen'ın başlattığı 'bebek emzirirken fotoğraf çektirme' akımı, Türkiye'yi de etkisi altına aldı. İşte Benim Stilim yarışmasıyla şöhrete kavuşan Nazlı Hamarat'ın yaptığı son paylaşıma bakın...

Bebek emzirirken fotoğraf çektirmek trendi nereye gidiyor?

Emzirme koçluğu

Emzirme koçluğu

Geçtiğimiz günlerde Tarkan'ın eşi Pınar Tevetoğlu hakkında enteresan bir haber okuduk. Haberlerde, Tarkan'ın eşine yardımcı olması için özel bir emzirme koçu tuttuğu yazıyordu. Bu emzirme koçunun Pınar Hanım'a anne sütünü artırıcı beslenme şeklini, emzirmeyi, sütü saklamayı öğreteceği yazıldı, çizildi.

Nazlı Hamarat da akıma uydu

Nazlı Hamarat da akıma uydu

"Aa, acaba yeni bir emzirme trendi mi başladı?" derken bu kez de bir Nazlı Hamarat haberine denk geldik.

Hamileliğinden tutun özel hayatındaki diğer detaylara kadar sık sık basının yoğun ilgi gösterdiği Hamarat, Instagram'da bir paylaşımda bulundu.

"Bebek emzirirken fotoğraf çektirmek akımına Nazlı Hamarat da kapılmış" dedik, geçtik.

Eleştirilere hazırlıklı

Eleştirilere hazırlıklı

Ancak konu bu kadarla sınırlı kalmadı. "Nasıl olur da bir anne böyle bir fotoğrafı sosyal medyaya yükler?" gibi yorumlar havada uçuştu.

Nazlı Hamarat eleştirilere hazırlıklı olarak "Ha bikinili fotoğraf çekinmişim ha biberonlu fotoğraf, ikisi de aynı, hiçbir fark yok" dedi.

Herkesin düşüncesi kendine

Herkesin düşüncesi kendine

Nasıl düşünmek gerekiyor peki? Kimi kırmızıyı, kimi maviyi seviyor. Kimi Juventus'u, kimi Inter'i. Herkesin düşüncesi kendine. Ve elbette herkesin çocuğunu yetiştirme biçimi, emzirme yöntemi, sosyal medyayı kullanma stratejisi de kendine.

Candice'in ya da Hamarat'ın fotoğraflarında ortak olan ne?

Amaç ne?

Amaç ne?

Anne ve çocuk içermesi. Bir de emzirme barındırması. Bu kadar. Amaç çıplaklık değil. Şov olabilir, gösteriş olabilir, "Düşmanlarım çatlasın" olabilir, çocuğunu 3-5 layk için kullanmak olabilir. En fazla bunlar olabilir. Ama ortada bir tahrik unsuru yok. Kimse bu dünyaya leyleklerin featuring'iyle gelmedi, kimse süt içmeden büyümedi.

Tıklamasak haberimiz olmayacak

Tıklamasak haberimiz olmayacak

Birçok şeyin dijitalleştiği bir çağda emzirme fotoğraflarının sosyal medya kanallarından paylaşılması gayet beklenilen bir şey. Ama şunu unutmamak lazım: Kimse bu fotoğrafları zorla gözümüze gözümüze sokmuyor. Biz tıklamasak haberimiz olmayacak.

Önemsemek ve önemsememek

Önemsemek ve önemsememek

Eleştirmek için eleştirmek yerine, biraz daha mantıklı düşünmek gerekiyor. Popülist laflar eşliğinde "Vay efendim" diye ortalığı karıştırmak kolay. Halbuki böyle olmamalı. Eleştirirsin, beğenmezsin, doğru bulmazsın. Biter.

Klişeler denizinde boğulmak yerine, ayakları yere basan düşünceler beslemek daha doğru. Ve şunu da unutmamak lazım, en büyük tepki tepkisizliktir. Ancak önemsediğiniz insanları eleştirirsiniz. Önemsemiyorsanız önemsiyor gibi atar yapmak sizce de aşırı mantıksız değil mi?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak