Tarım ilacı kullanılan pamukta kanserojen madde uyarısı yapan uzmanlara  göre organik giysiler bebekler için daha güvenli.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve  Araştırma Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Nihan Hilal Sorguç,  bebek giysisi seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili uyarılarda bulundu.
 
Ailelere, doğum öncesi alışveriş yaparken gelecek hediyeleri de göz önüne  almalarını öneren Sorguç, ”Yakın çevredekilerin bebekleri için küçülen ancak  özenle kullanılmış kıyafetlere de açık olunmalı. Bebek kıyafetlerinin ikinci kişi  tarafından giyilmesinde hiçbir sakınca yoktur” dedi.
         
-Pamuk, organik pamuk, bambu-
Bebek giysilerinin üretildiği materyalin büyük önem taşıdığını vurgulayan  Sorguç, yüzde yüz pamuk, organik pamuk veya bambudan üretilenlerin tercih  edilmesini önerdi.
 
Sorguç, şunları kaydetti: ”Aileler bebekleri için her şeyin en iyisini istediklerinden, organik  bebek kıyafetleri gittikçe artan bir yaygınlıkta kullanılmaya başlandı. Pamuğun  geleneksel yöntemle yetiştirilmesinde kullanılan tarım ilaçlarının birçoğunun  artık kanserojen olduğu biliniyor. Bu giysilerin üretimi aşamasında kullanılan  ağartıcı, yumuşatıcı, petrol ürünleri ve koruyucular da kimyasal madde ve ağır  metal içeriyor. Üstelik defalarca yıkansa bile bunların giysilerden çıkıp  çıkmadığı bilinmiyor. Ciltleri daha ince, bağışıklık sistemleri zayıf olduğu  bilinen bebeklerin toksin yüküyle baş başa bırakılmaması gerekir.
 
Giderek yaygınlaşan organik giysiler biraz daha pahalı olabilir, ancak  bebekler için kesinlikle daha güvenlidir. Bebeklere bambu giysiler de gönül  rahatlığıyla giydirilebilir. Özellikle yumuşacık olmaları ve emiciliklerinin  yüksek olması tercih nedenidir. Aile bütçesi organik ya da bambu giysiler için  kısıtlı kalıyorsa, yine yüzde 100 pamuklu giysilere yönelmeli, olabildiğince  sentetik giysilerden kaçınılmalıdır.”
         
-Bez seçimi-
Sorguç, bebek bezi seçimi için de önerilerde bulundu.
 
Bez seçimi için yaşın değil, vücut ağırlığının dikkate alınması  gerektiğini ifade eden Sorguç, uygun büyüklükte olmayanların hem bebeği rahatsız  ettiğini, hem de sızıntı yapma riski bulunduğunu söyledi.
 
Emicilikleri yüksek olanların daha az pişik yaptığını anlatan Sorguç,  ”Bezlerin ergonomik ve yan bantlarının esnek, tekrar yapışabilir olmasına dikkat  edilmelidir. Böylece zaman zaman açılıp kontrol edilebilir” diye konuştu.
 
Sorguç, bebek bezlerinin gün içinde 5-8 kez değiştirilmesi gerektiğini  belirtti.