Bebeklerde pişik çok rastlanan ve zor geçen bir cilt sorunudur. Her türlü önlemi almanıza rağmen bebeğinizde pişik oluşuyor ama siz bebeğinizin bezini çok sık değiştirdiniz yine de pişiği engelleyemediniz... Detaylar haberimizde... 

Bebeklerde pişik neden olur? 

Bebeğinizin idrarındaki doğal amonyak ve dışkısındaki bakteriler pişiğin başlıca sebebidir. Hassas bir deriye sahip bebekler daha çabuk pişik olur zor atlatırlar.

bebeklerde pişik oluşumunun bir diğer sebebi ise vücuttaki doğal koruyucuları uzaklaştıran sert ve sağlıksız sabunlardır.

Çocuk bezinin üzerine giydirilen naylon ve plastik kıyafetlerin beze hava aldırmaması ve sonucunda pişik oluşumu.

Bebeğiniz fazla kilolu ve çok hareketliyse vücudunda pişikler olabilir. 

Bebek bezlerindeki deterjanların ve bezin emdiği solüsyonların yetersiz durulanması sonucunda bebeğinizin bez ile temas eden ve kapalı kalan kısımlarında oluşur.

Bebeklerde pişik nasıl geçer

Bebeklerde oluşan pişiği engellemek için öncelikle pişik oluşan bölgenin temiz ve kuru olması gerekir. Her fırsatta bezi açıp bebeğinizin altını havalandırmalısınız.

Bebek bezi seçerken bebeğinizin kilosuna ve yaşına dikkat etmelisiniz. Çok sıkan bez havasız bırakacak, bol gelen bez ise sızdırma yaparak hem bebeğinizi rahatsız eder hem de pişik yapar. 

Bebeğiniz altına yaptığında temizlemek için ıslak mendil gibi zararlı ürünleri kullanmak yerine yıkayarak ya da ıslak bir pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz. 

Bebeğinizi sabunla çok sık yıkamamalısınız. Sabun ve diğer kimyasallar derinin koruyuculuğunu yok eder. 
 
Bebeğiniz pişik olduğunda bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz.
Pişiğe yoğurt sürebilirsiniz. Bu pişiğin yayılmasını önler ve sızısını alır. 

Yüzyıllardır kabul edilmiş en etkili yöntem ise zeytinyağını kavurup sürmektir. Elbette soğumasını bekledikten sonra bu uygulamayı yapmalısınız. 

Vazelin ve hamur nişastasını karıştırıp bir hamur elde edin ve bölgeye sürün. 

Ceviz yapraklarından çay yapıp pişik olan bölgeye sürebilirsiniz. 

Bebeğiniz pişik olduğunda öncelikle doktorunuza götürmeli ve uygun tedavi yöntemlerini denemelisiniz. Verdiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini de denemeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

PembeNar Özel