14.12.2012 15:29 | Son Güncelleme: 14.12.2012-17:29

BEDAŞ ihalesi tamamlandı

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (BEDAŞ) TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 960 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan’ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı.

Birinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, ikinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, üçüncü elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Aksa Elektrik Perakende Satış AŞ, dördüncü ve son elemeli turda ise en düşük teklifi veren Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ elendi. Kalan 3 firmayla açık artırmaya geçildi.

Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 765 milyon dolar, artırım aralığı ise 5 milyon dolar olarak belirlendi.

17 tur olarak gerçekleştirilen açık arttırmanın altıncı turunda Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu çekildiğini açıkladı. 17’inci tura geçildiğinde, Park Holding AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’nun verdiği 1 milyar 960 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkmadı ve ihaleden çekildi.  

"FİYATLAR ÇOK NORMAL"

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) özelleştirmesinde en yüksek teklifi veren Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, BEDAŞ’ta yüzde 12,9 düzeyinde olan kayıp-kaçak oranını 1 yıl içinde yüzde 10,8 seviyesine düşürmeyi planladıklarını bildirdi.

Ergüneş, BEDAŞ’taki Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubun yabancı ortak düşünüp düşünmedikleri sorusu üzerine Ergüneş, iyi bir teklif gelmesi halinde bunu değerlendirebileceklerini söyledi.

BEDAŞ ihalesinin ardından bölgesel hatta küresel bir enerji şirketi olma yolunda ilerlediklerini belirten Ergüneş, ”Bu vizyonu bizimle paylaşabilecek, bize katkı sağlayabilecek yabancı ortaklık olursa memnuniyetle düşünürüz” dedi.

Önümüzdeki günlerde özelleştirme ihalesi yapılacak Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ihalesine katılıp katılmayacakları yönündeki bir soru üzerine Ergüneş, "Sonuçta biz masada olacağız. Bekleyip, görmekte fayda var" ifadesini kullandı.

BEDAŞ’a 2010’da yaklaşık 3 milyar dolarlık teklifin verildiğinin anımsatılması üzerine Ergüneş, şöyle konuştu: ”Akdeniz ihalesinden sonra da söyledim. Bu gerçekleşmeyen fiyat. Onun dışındaki devri gerçekleşen bölgelere baktığınızda, gerçekleşen fiyatlar, çok normal fiyatlar. Bugün 2 milyar dolar seviyesindeyiz, 4,3 milyon abone yani abone başına yaklaşık 500 dolar para düşüyor. Bence bu Avrupa’daki, diğer daha uzak bölgelerdeki bedellerin çok altında bedeller değil. Oradaki şirketlerin özelleştirilmesini, el değiştirmesini düşündüğünüz zaman.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0