Editörün SeçimiRSS
09.03.2014 - 10:34 | Son Güncelleme: 09.03.2014-10:36

Bedelli askerlik çıkacak mı? - İşte Bedelli askerlikte son durum

Bedelli askerlik çıkacak mı? 30 Bin TL karşılığında bedelli askerlik hakkından faydalanmak için başvurup ikinci taksiti yatıramadığı için hakkını kaybedenlere 15 bin liraları iade edilecek! Bedelli askerlik ve dahası Milliyet.com.tr'de İşte Bedelli askerlikte son durum

Sitene Ekle
Bedelli askerlik çıkacak mı? - İşte Bedelli askerlikte son durum

Bedelli askerlik çıkacak mı? 30 Bin TL karşılığında bedelli askerlik hakkından faydalanmak için başvurup ikinci taksiti yatıramadığı için hakkını kaybedenlere 15 bin liraları iade edilecek! Bedelli askerlik ve dahası Milliyet.com.tr'de İşte Bedelli askerlikte son durum

Son çıkarılan Bedelli Askerlik yasasında ücret 30 bin TL olarak belirlenmiş ve 70 bin kişi Bedelli Askerlik hakkından faydalanmak üzere başvuruda bulunmuştu.

İki taksit şeklinde ödeme kolaylığı da sunulan bedelli askerlikte binlerce kişi ikinci taksiti ödeyemeyerek bedelli hakkını kaybetti. Ancak Bakanlar Kurulu, '6 ay içerisinde başvurmak kaydıyla taraflara iade edilir' düzeltmesini ekleyerek ikinci taksiti yatıramayanlara ilk yatırdıkları 15 Bbn lirayı iade etme kararı aldı.

Memleketi Sivas'ın Gürün ilçesindeki temasları sırasında konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ikinci taksidini yatıramadığı için bedelli askerlik hakkını kaybednelerin yatırdıkları ilk taksitin iade edileceğini açıkladı.

"Bir bedelli yasası çıkardık, yaklaşık 70 bin kişi başvurdu. 30 yaşından gün almış olanlar, 30 bin lira ödemek kaydıyla askerliğini yapmış sayılacaktı. İki taksit imkanı getirmiştik. Bazı kardeşlerimiz, ikinci taksidini ödeyemedi. Bu sebeple bedelli hakkından yararlanma ortadan kalkıyordu fakat ödemiş olduğu taksit de Bakanlar Kurulu'ndaki düzeltmede '6 ay içerisinde başvurmak kaydıyla taraflara iade edilir' yazıyordu. Bine yakın kişi, başvuru süresini kaçırdığı için parasını alamadı.

Şimdi yeni bir Bakanlar Kurulu düzenlemesi yaptık. Muhtemelen, önümüzdeki hafta yayınlanır. İlk taksidini ödeyip de bedelli kapsamından çıkartılanların ödemiş olduğu ilk taksit, yani 15 bin TL kendilerine iade edilecek. Devlet, vermemiş olduğu bir hizmet için vatandaşından para alma gibi bir durumdan kurtulmuş olacak." şeklinde açıklama yapan Yılmaz, Numan Kurtuşmuş tarafından yeni,den gündeme getirilen yeni bedelli askerliğin detaylarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ AÇIKLAMA YAPTI

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ikinci taksidini yatıramadığı için bedelli askerlik uygulamasından faydalanamayanlara, ilk taksitte ödedikleri 15 bin liranın iade edileceğini bildirdi.

Bakan Yılmaz, memleketi Sivas'ın Gürün ilçesindeki temasları sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk taksidini yatıran ancak ikinci taksidini ödeyemediği için bedelli askerlikten yararlanamayanların durumuna ilişkin bilgi verdi.

"Bir bedelli yasası çıkardık, buna yaklaşık 70 bin kişi başvurdu. 30 yaşından gün almış olanlar, 30 bin lira ödemek kaydıyla askerliğini yapmış sayılacaktı. 30 bin lirayı iki taksitte ödeme imkanı getirmiştik" diye konuşan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bazı kardeşlerimiz, ilk taksidini ödedi ancak ikinci taksidini ise ödeyemedi. Ödeyemediği için bedelli hakkından yararlanma ortadan kalkıyordu fakat ödemiş olduğu taksit de Bakanlar Kurulu'ndaki düzeltmede '6 ay içerisinde başvurmak kaydıyla taraflara iade edilir' yazıyordu. Birçok kardeşimiz, bu bine yakın, 6 aylık başvuru süresini kaçırdığı için Bakanlar Kurulu kararındaki o şarttan dolayı kendilerine bir ödeme yapılamıyordu, süre şartını geçirmiş olduğundan dolayı. Şimdi yeni bir Bakanlar Kurulu düzenlemesi yaptık. Muhtemelen, önümüzdeki hafta yayınlanır. İlk taksidini ödeyip de bedelli kapsamından çıkartılanların ödemiş olduğu ilk taksit, yani 15 bin TL kendilerine iade edilecek. Devlet, vermemiş olduğu bir hizmet için vatandaşından para alma gibi bir durumdan kurtulmuş olacak."

Yorum Yazın
Gönder
En Çok Konuşulan Haberler
Çabuk olma, hızlı olma anlamına gelen söz hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX