Bedük, 'Hayvan' gibi bir şarkıyı yaparken asıl amacı neydi?

Bedük, 2018 yılının Nisan ayında 'Gravity' ile, Ekim ayında ise 'We Dance' ile kulaklarımızı, şarkıların klipleriyle ise gözlerimizi tedavi etmişti. Hem şarkı hem klip olarak iki tane ağır top diyebileceğimiz tekliyi birkaç ay arayla çıkarmasının ardından sıradaki hamlesini bekliyorduk. Molatik özel röportajında bahsettiği 'Nefs' adlı şarkı gelecek derken 'Hayvan' geldi. E o zaman şarkıya bi' bakalım, hay!

Bedük, 'Hayvan' gibi bir şarkıyı yaparken asıl amacı neydi?

'Smells Like Teen Spirit' gibi kokuyor

'Smells Like Teen Spirit' gibi kokuyor

'Hayvan'ı ilk açtığınızda intro'da teneke sesli gitarla ritim atıldığını duyunca 'Smells Like Teen Spirit' ya da 'Song 2' açmış gibi oluyorsunuz. Tabii bu his sadece 2 saniye sürüyor çünkü her fırsatta rock'n roll ve dans müziğini karıştırmaya bayıldığını söyleyen Bedük, elinde vocoder (ya da o etkiyi yaratan bir efekt) ile devreye giriyor ve diyor ki: Hayvan!

Yürü be!

Yürü be!

Bedük şarkılarında bas gitarın öne çıkmasına alışığız. Fakat 'Hayvan'daki kadar şarkının ana ritmini bas gitarın belirlemesi çok sık gördüğümüz bir durum değil. Bedük ana ritmi genellikle klavye, synthesizer ya da elektro gitarla belirliyor. 'Hayvan' ise bas gitarın esas oğlan olduğu ve azınlıkta kalan Bedük şarkılarından.

Şarkıdaki bir diğer ilginç detay da elektro gitara ve akustik gitara nispeten az yer verilmesi, nakarat hariç yok diyebiliriz. Durmak doymak bilmiyor şarkının içinde yaşayan kocaman bas gitar... -lar var!-

Türkçe sözlü dans müziği

Türkçe sözlü dans müziği

Bedük'ün yıllardır bize kanıksattığı bir şey var: Dans müzikleri illa saf İngilizce, Latin Amerika aksanlı İngilizce ya da Portekizce olmak zorunda değil. Türkçe olarak da dans müziği yapılabiliyor, hem de bir hayli (hay!) etkili oluyor.

'Hayvan' da Bedük'ün bu kategorideki şarkılarından biri. İtiraf etmem gerekirse bende bir 'Koyver Kendini', 'Oynayalım' etkisi bırakmasa da 'Bizde Kafa Yok' kalibresinde tatlı bir şarkı. 'Bi Dans Etsek'le hiç kıyaslamayalım bile, çünkü kulvarları çok farklı. Kısacası 'Hayvan' patlamaz ama patlatır, eşik atlattırmaz ama göbek attırır.

Klipteki mesaj açık: Genç kal, eğlen

'Bedük kliplerindeki kıvırcık saçlı dansçı kontenjanı' bu şarkıya da çok uyuyordu aslında. Discobreaker ve Gravity'de beraber çalıştığı Yasmin Ogbu ya da ona benzer birini klipte görmeyi bekledim. Fakat Bedük hep yenilik peşinde biri olduğu için çok fazla tekrara düşmekten kaçınıyor elbette.

Klipte daha da fazla beklediğim ögeyse 'hayvan'lık üzerineydi. Mesela Nuh'un gemisindeki gibi çeşit çeşit hayvan maskeli insanların olduğu bir klip hayalim vardı ama Bedük, 'hayvan' benzetmesindense 'hayvan gibi eğlenmek' ve 'genç kalmak' üzerine yoğunlaşmış.

Asıl amacı ne?

Asıl amacı ne?

Bedük'ün amacı hiçbir zaman piyasa değil. Molatik özel röportajında da değindiği üzere 500 bin izlense de, 8,5 milyon izlense de önemli olan yaptıklarının insanlar tarafından samimi şekilde sevilmesi, sokakta iyi dönüşler alması ve eğlendirici olması.

Derdi piyasa olmadığı için de 'eğlenceli müzik' yapmasına rağmen çıkarmak için illa yaz aylarını beklemiyor. 'We Dance' gibi bir şarkıyı  Ekim ayında, 'Hayvan' gibi bir şarkıyı Mart sonunda çıkarıyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak