Beğeni savaşları: Kylie Jenner'ı geçen yumurta, neyi kanıtladı?

Dünyanın her yerinde Instagram beğenisi için yapmayacağı şey olmayan insanlar var. Fazladan 'like' için herkes çeşitli şeyler yapıyor. 'Sadece durarak' 20 milyondan fazla beğeni alan bir yumurta ise hem tüm sistemi sorguluyor hem de Kylie Jenner'ın 18 milyon beğenili fotoğrafının rekorunu geçiyor...

Beğeni savaşları: Kylie Jenner'ı geçen yumurta, neyi kanıtladı?

"Size nasıl geliyorsa, beğendiğiniz gibi!"

"Size nasıl geliyorsa, beğendiğiniz gibi!"

Shakespeare'nin "Beğendiğiniz Gibi" eseri, 'Bütün dünya bir sahnedir' fikrine odaklanır. Shakespeare'in fikrine göre "Kadın-erkek ancak birer oyuncu"dur ve sırası gelen rolünü canlandırıp çıkar.

Sosyal medya da bir sahne, kadın-erkek birer oyuncu... "Size nasıl geliyorsa, beğendiğiniz gibi" paylaşımlar yapıp, çıkıyoruz. 

Instagram'lı hayat hakikattir

Instagram'lı hayat hakikattir

Shakespeare'nin sahnesiyle sosyal medyanın sahnesi birebir örtüşmese de esasen benzerlikler taşıyor. Shakespeare'nin bu komedisinde vurguladığı en önemli şeylerden biri de "nice roller oynamamız"dır mesela. Sosyal medyada da öyleyiz. Hayatımızdan 'kaliteli' ve 'beğenilesi' kesitleri sunuyoruz. Kimse 7 yıllık eşiyle nasıl tartıştığını anlatmıyor. Herkes mutlu olduğu anları anlatıyor. Mutsuzluk mahrem, mutluluk açık yaşanabilir bir şeye dönüştü.

Vitrinimiz beğenilsin istiyoruz

Vitrinimiz beğenilsin istiyoruz

Beğenilir bir vitrin yaratıyoruz sosyal medya hesabımızda. 'Beğendiğiniz gibi' yani... Mutluluk fotoğraflarımızı, vücut geliştirmeye harcadığımız zamanı, yediğimiz yemekleri, yaşadığımız deneyimleri bir tür portfolyo haline getirdik. Sahneye çıkıyor, nice karakterlere bürünüp iniyor ve 'beğendikleri gibi' paylaşıyoruz. Portfolyolar da portfolyo hani...

Sosyal medyanın değiştirdiği hayatlar

Sosyal medyanın değiştirdiği hayatlar

Alışkanlıklarımız, tercihlerimiz, beğenilerimiz, sevdiklerimiz ve sevmediklerimiz, sosyal medya sayesinde değişti. Örneğin artık yalnızca müzisyenleri ya da oyuncuları idol olarak seçmiyoruz. Bu 'titr'lerden herhangi birine sahip olmayan herhangi birini de pekala idol belirleyebiliyoruz artık.
 

Jennerlar, Kardashianlar, idoller

Jennerlar, Kardashianlar, idoller

Instagram'ın kendi ünlüleri var. Müthiş fizikleri, kazandıkları harika paralar, o paraları harcadıkları muazzam hobileri var... Hayat tarzlarını beğenmemek elde değil. Kardashianlar, Jennerlar, onlar gibiler bayrağı en önde taşıyor. Sevdiği şeyleri seviyor, sevmediklerini sevmiyoruz. Bir paylaşımla SnapChat hisselerini çökertip, Instagram hisselerinin başını göğe ulaştırabiliyorlar. Eh, 'beğendiğiniz gibi'...
 

Popülerleşen ikonik yüzler

Popülerleşen ikonik yüzler

Kendimize beğenilesi simalar bulup peşlerinden koşuyoruz. Mesela Kylie Jenner'ı ve üvey kardeşi Kim Kardashian'ı da müthiş seviyoruz. Onlar, bizim için Instagram'daki 'harika' hayatlara açılan iyi birer pencere.

Kylie Jenner'ın Instagram hesabı

Kylie Jenner'ın Instagram hesabı

Jenner Hanım'ın sahibi olduğu Instagram hesabının 123 milyondan fazla takipçisi var. 123 milyon insan... Buraya şimdi takılmayacağım, bunu daha sonra konuşuruz. Eh, bu kadar ciddi bir takipçi sayısına sahip olan kişinin beğenileri de yüksek olur haliyle. En çok beğenilen fotoğraf unvanı da uzunca bir süredir onun elindeydi: Tam 18 milyon kişi tarafından beğenilmiş bir fotoğrafı var kendisinin.
 

En çok beğenilen fotoğraf muhabbeti

En çok beğenilen fotoğraf muhabbeti

Bundan birkaç yıl önce 'paylaşım rekoru' ve 'beğeni rekoru' gibi kalıpları daha kolay kullanırken, artık bunları söylemek için gerçekten bahsettiğimiz içeriğin 'rekor' kırmış olmasını bekliyoruz. 100 bin izlenme, bir anda 'hiçbir şey' oldu örneğin. Fakat Kylie Jenner ve Instagram hesabı gibi örnekler, her zaman ayrıksı. Kendisinin 18 milyon beğeni alan bir fotoğrafı var. Bu fotoğraf, dünyanın en çok beğenilen fotoğrafı unvanına sahipti. Hiç bu kadarını beklemiyor insan.

Ne var ki, bir anda ortaya çıkan bir Instagram hesabı, Kylie Jenner'ı yerinden ediverdi.
 

Bir yumurta sistemi değiştirdi

Bir yumurta sistemi değiştirdi

Profil fotoğrafında beyaz fonun önünde çekilmiş bir yumurta, aynı fotoğrafın paylaşımı... 2.8 milyon takipçisi var. 'Dünyanın en çok beğenilen fotoğrafı' unvanını Kylie Jenner'ın elinden almak için yola çıkan bu hesap, beklenmedik bir şekilde başarılı oldu. Fotoğraf, ben bu yazıyı yazdığım sırada toplam 28.4 milyon beğeniye ulaştı.


 

 

 

Hiçbir anlamı, hiçbir içeriği, güzellik kaygısı olmayan bir fotoğrafın 28 milyon beğeni alması... Tartışılacak, üzerine düşünülecek, konuşulacak çok fazla şey var. "Nedensizce" beğenme motivasyonunun "güzellik" algımızın önüne geçmesi de diyebiliriz buna, "Oh olsun Kylie Jenner'a refleksi" de diyebiliriz. Tamamen dünyaya bakış açınızla alakalı.

Şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacak?

Peki, Kylie Jenner rakibi olan yumurtayı -ay çok komik ya- geçmek için bir hamle yapacak mı, yumurtanın buna cevabı ne olacak, dünyanın en çok beğenilen fotoğrafı olan beyaz fon üzerindeki  yumurta zirvedeki yalnızlığını sürdürecek mi gibi soruların cevabını, önümüzdeki süreçte alacağız. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak