10.11.2008 16:14 | Son Güncelleme:
Zafer TOKUŞ- Aziz GüVENER/ ADAPAZARI(Sakarya), (DHA)

Behçet Cantürk'ün kızı Sapanca Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe verdi

‘ÖLÜM üçgeni' olarak adlandırılan ‘Sapanca, Hendek, Düzce’ arasında işlenen faili meçhul cinayetlerin son olarak İstanbul'da devam eden Ergenekon Davası nedeniyle yeniden gündemi gelmesinin ardından, bu bölgede cesedi bulunanlardan işadamı Behçet Cantürk'ün yakınları harekete geçti. Behçet Cantürk ve şoförü Recep Kuzucu'nun öldürülmeleriyle ilgili olarak soruşturma açılması amacıyla, Cantürk'ün kızı Gezal Cantürk, Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.
Behçet Cantürk'ün kızı Gezal Cantürk geçen hafta avukatı aracılığıyla Sapanca Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği dilekçede İstanbul'da görülen Ergenekon Davası'nda babası Behçet Cantürk ve şoförü Recep Kuzucu'nun öldürülmesiyle ilgili olarak bazı iddiaların ortaya çıktığına dikkat çekti. Gezal Cantürk, Ergenekon iddianamesinde babasının öldürülmesiyle ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş tarafından hazırlanan ve ‘devlet sırrı' olduğu için açıklanmayan 12 sayfalık bölümünde babasının öldürülmesiyle ilgili olarak bazı isimler verdiğini iddia ederken, babasını öldürenlerin bulunarak cezalandırılmasını istedi. Sapanca Cumhuriyet Savcılığı Cantürk'ün kızının verdiği dilekçeyi 15 Ocak 1994 tarihinden bu yana açık olan Behcet Cantürk cinayeti soruşturması kapsamında işleme aldı.
Bu kapsamda davanın görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı gönderildi. Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş'ın dava dosyasında olan ifadeleriyle ilgili belgelerin Sapanca Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesi istenirken, savcılığın ayrıca bölgede Ergenekon soruşturması kapsamında Cantürk cinayetiyle ilgili diğer belge ve dokümanları da istediği bildirildi.
Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, geçen hafta Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Kocaeli Jandarma Komutanı olduğu dönemde, jandarma sorumluluk bölgesinde faili meçhul cinayet olayı bulunup bulunmadığının, varsa gelişmelerinin Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına sorulmasına karar vermişti.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER

Çoğunluğu Sapanca, Hendek ve Düzce arasındaki ölüm üçgeninde bulunan ve halen aydınlatılamayan faili meçhul cinayetlerden bir bölümü şöyle:
- 14 Ocak 1994: Diyarbakırlı işadamı Behcet Cantürk ve şoförü Recep Kuzucu İstanbul'dan geceyarısı otomobilleriyle kaçırıldı. 1 gün sonra TEM'in Sapanca Kurtköy geçişinde yol kenarına atılmış cesetleri bulundu.
- Behcet Cantürk'ün öldürülmesinden 2 ay sonra avukatı Yusuf Ekinci Ankara'da kaçırıldı ve cesedi Ankara Konya yoluna atıldı.
- Fevzi Aslan ve yeğeni Şahin Aslan ise, İstanbul Şehremini'nde bir kahvede otururken polis olduklarını söyleyen 4 kişi tarafından götürüldü. Cesetleri, Sakarya'nın Hendek İlçesi'nde TEM kenarında bulundu.
- Bu cinayetten 2 ay sonra da Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkarili Namık Erdoğan kaçırıldı. Erdoğan'ın cesedi Ankara-Kırıkkale yolunda bulundu.
- Savaş Buldan da 2 Haziran 1994 tarihinde İstanbul'daki Yeşilyurt Çınar Oteli'nde arkadaşları Adnan Yıldırım ve Hacı Karay ile birlikte kaçırıldı. Cesetleri iki gün sonra Bolu'nun Yığılca İlçesi yakınlarında bulundu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0