Siyaset
06.12.2017 - 22:50 | Son Güncelleme: 06.12.2017-23:30

Bekir Bozdağ: Karar Türkiye açısından kabul edilemez

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: "Aldığı haksız, gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali  olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz. Bu karar, bizim için yok  hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin, Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne sahip çıkmak mecburiyeti vardır. Bu kararı veren ABD Başkanı ve ABD, bundan sonra bölgede yaşanacak her türlü olumsuzluğun birinci derecede faili ve sorumlusu olmaktan kurtulamaz" dedi.

Sitene Ekle

AA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,  ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "Aldığı haksız,  gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası hukuk ve BM kararlarının  açık ihlali olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz. Bu karar, bizim için yok  hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin, Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne  sahip çıkmak mecburiyeti vardır." ifadelerini kullandı. 

Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Trump'ın,  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini  Kudüs'e taşıma kararı, Türkiye açısından kabul edilemez ve yok hükmünde bir  karardır." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bu karar, barış kararı değil, bölgeyi kargaşaya, krize, kaosa,  çatışmalara ve ateşe atma kararıdır. ABD Başkanı Trump'ın kararı, Kudüs'ün tarihi  ve uluslararası anlaşmalarla belirlenmiş statüsüne ve bölgenin gerçeklerine  aykırıdır. Bu kararı veren ABD Başkanı ve ABD, bundan sonra bölgede yaşanacak her  türlü olumsuzluğun birinci derecede faili ve sorumlusu olmaktan kurtulamaz.

Uluslararası anlaşmalara ve BM kararlarına aykırı, dünya ve bölge  gerçeklerinden ve aklıselimden uzak ve iç politik hesaplarla alınmış bu karar,  kararı alanları, alınan karara sevinenleri, bu karara engel olmayan ve engel  olamayan herkese zarar verecektir.

Aldığı haksız, gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası  hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz.  Bu karar, bizim için yok hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin,  Kudüs'e, Kudüs'ün statüsüne sahip çıkmak mecburiyeti vardır."

Bozdağ, paylaşımında, "Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve  coğrafi devamlılık içinde bir Filistin devletinin vücut bulması, tarihi, vicdani  ve beşeri bir zorunluluktur. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bugün ve bundan  sonra da Kudüs'ün, Filistin davasının savunucusu olmaya devam edecektir."  değerlendirmesinde bulundu.


Bilgi YarışmasıBilardo oynanan sopaya ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Şifo Mehmet" olarak bilinen eski BJK futbolcusunun tam adı nedir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX