Sağlık
07.10.2013 - 23:07 | Son Güncelleme: 07.10.2013-23:07

Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel kayması tedavisi için üç yöntem uygulanabilir.

Sitene Ekle
Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel kayması tedavisi için üç yöntem uygulanabilir:

1- İlaçla tedavi

2- Fizik tedavi

3- Ameliyat

İlaçla Tedavi:Ağrıların ağır olmadığı veya belli aralıklarla hissedildiği durumlardaameliyata gerek duyulmaz ağrı kesicilerle, dinlenme tavsiye edilir. Hastanınhikayesine göre ilaçla tedavi fizyoterapi ile desteklenir, ağrının şiddetliolduğu durumlarda ya da hastanın ameliyatı reddettiği durumlarda ağrılı omurlararasına enjeksiyon(epidural steroid) yapılır o bölgeye ağrı dindiricilerverilir fakat bu işlem hastanın tedavisini sağlamaz sadece geçici bir rahatlamasağlar.  Bel korsesi kullanılabilir.

Fizik Tedavi:Soğuk sıcak kompresler, TENS uygulamaları, omurları rahat ettirecekpozisyonların bulunması, kasların çalıştırılması ve egzersizlerden oluşan birbütündür. Fizik tedavi, fizyoterapi merkezlerinde bitmez, tedaviye hekiminizinverdiği egzersizler ve kompreslerle devam etmeniz gerekir.

 

Ameliyat: İlk ikiaşamada sonuç alamadıysanız cerrahi müdahale gereklidir. Ameliyat omurilikbölgesi sorunlarında önemli bir karardır. Ameliyat sırasından ve sonrasında çokdaha ağır komplikasyonlar oluşabilir. Bu sebeple tedavi için işinin ehli biruzman seçmek çok önemlidir. Fakat son yıllarda bu tür ameliyatlara yardımcıolmak maksadıyla mikro hassas cerrahi asistanı (Micro-Precise SurgeryAssistant) adı verilen yardımcı bir aparat geliştirilmiş, felç riski en azaindirilmiştir. Ülkemizde henüz yaygınlaşmayan bu sistem sıfır hata ileçalışmaktadır ama her zaman için risk söz konusudur.

Eğer doktorunuz ağrınızın nedeninin spondilolistezisolduğunu düşünürse genellikle ilk olarak cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinideneyecektir. Bu yöntemler kısa süreli yatak istirahatı, aksaklığınızı azaltmakiçin antienflamatuar ilaçları (ağızdan veya enjeksiyon ile), ağrınızı kontroletmek için ağrı kesicileri, hareketin kısıtlanması için korseleri, esneklik vekuvvetinizin geliştirilmesi için fizik tedavi yöntemleri ve egzersizi içerir.Bu sayede daha normal bir yaşam biçimine dönebilirsiniz. Şayet istirahatönerilmemişse, doktorunuzun uygun gördüğü süre boyunca yatmanız gereklidir.Genellikle bu süre birkaç günden daha uzun değildir. Mutlak yatak istirahatıçoğunlukla gerekli değildir. Tedaviniz sırasında ne zaman işinize geridönebileceğinizi doktorunuza sorunuz.

Ayrıca doktorunuz, bazen bir hemşire veya fizyoterapistinyardımıyla, günlük hayattaki aktivitelerinizi belinizi zorlamadan nasılyapmanız gerektiği konusunda da eğitim verebilir.

Şayet ilaç tedavisi ve fizik tedavisi ve fizik tedavisonucunda istenen iyileşme gözlenemezse doktorunuz daha fazla ayrıntılı bilgielde edebilmek için bazı ek yeni tetkikler isteyebilir.

Erişkin insanda sadece tek başına bir omur çatlağının(spondilolizisi) veya omurlar arası kaymanın (spondilolistezis) varlığıtehlikeli bir durum yaratmaz. Bu yüzden tedavi ağrı kontrolünü ve hastanın işyapabilir hale gelmesini amaçlamalıdır. Her ne kadar cerrahi dışı tedaviyöntemleri çatlağı veya kaymayı düzeltmiyorlarsa da girişimsel yöntemlere gerekkalmadan uzun süreli ağrı kontrolü sağlayabilmektedirler. Kapsamlı bir programüç veya dört aylık bir tedaviyi gerektirebilir.

 Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavi, ağrıları cerrahi dışı yöntemlerle geçmeyenhastada gerekli olmaktadır. Ağrı sıkışmış sinirden sabit olmayan çatlak omurunhareket etmesinden veya yakınlarda bulunan etkilenmiş bir disktenkaynaklanabilir. Eğer kayma sonucu bir spinal sinir baskı altında kalmışsa businire yeni bir tünel açmak veya boş alan oluşturmak için cerrahi gerekli olur.

Sonuç olarak bir çatlak veya kaymanın yakınında bulunansinirin üzerindeki baskıyı kaldırmak için vida ve çubuk sistemi ilestabilizasyon (sabitleme) işlemi veya füzyon(kemiklerin kaynatılması)önerilebilmektedir. Bu işlemler omurların daha fazla kaymasını engeller veayrıca bu bölgede oluşabilecek yeni sinir basılarını önler. Füzyon cerrahisininistmik spondilolistezisdeki yakınmaları düzeltmedeki başarısı %90’ınüstündedir.

Ameliyat sonrası işinize ne zaman dönebileceğiniz,yaptığınız işe göre değişkenlik göstermektedir. Eğer masa başı bir görevinizvarsa ameliyat sonrası 2-3 hafta gibi kısa bir sürede işinize dönebilirsiniz.Şayet işiniz beden gücüne dayalı ise kemiklerin iyileşmesi ve kaynaması içinbirkaç ay beklemeniz gerekebilmektedir. Günlük yaşam aktivitelerinizi yenidendönebilmeniz için operasyon sonrası tam bir rehabilitasyon programıönerilmektedir.


Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Yorum Yazın
Gönder
Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihi hangisidir?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.