EkonomiRSS
29.01.2011 - 00:13 | Son Güncelleme: 29.01.2011-0:15

Belçikalı ‘Arıkuşu’ Çiçek Sepeti’ne kondu

Türkiye’nin en büyük online çiçek dükkânı Çiçek Sepeti’ne (ciceksepeti.com) yabancı ortak geldi

Sitene Ekle

YENİ ŞİRKETLER - SERKAN ARMAN

Belçika merkezli yatırım fonu Hummingbird (Arıkuşu) Ventures, 2000 yılından beri internet üzerinden Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve Azerbaycan’a çiçek satan Çiçek Sepeti’ne yatırım yapma kararı aldı.
Bu ay Hummingbird Ventures, işadamı Emre Aydın tarafından kurulan ve Türkiye’nin en büyük çiçekçilerinden biri haline gelen Çiçek Sepeti’ne yüzde 5.18 payla ortak oldu. 

Yeni marka
Emre Aydın, Belçikalıların ikinci etapta ortaklıklarını yüzde 10’a çıkaracağını belirterek, “Kurumsallaşmaya ve büyük şehirler dışında gelişmeye ağırlık vereceğiz. Bir de yeni bir marka oluşturarak hediyelik işine giriyoruz” diyor.
Fonun ortaklarından Belçika vatandaşı Frank Maene, şirketin başkan yardımcılığına getirildi. Anlaşmayla birlikte Türk çiçek piyasasının da hareketlenmesi bekleniyor. Günde 2 bin civarı çiçek satan Çiçek Sepeti’nin özel günlerdeki satışı 30 bini buluyor. Çiçek piyasasının yaklaşık yüzde 5’ini elinde bulunduran şirket, ortaklıkla birlikte bu payı yükseltmeyi hedefliyor. 

2 milyon euro’ya kadar
2000 yılında faaliyete geçen Hummingbird, dünyada  büyüme potansiyeli gördüğü dijital medya ve yazılım şirketlerine yatırım yapıyor. Bu tip yatırımcılar, potansiyel getirisi yüksek ancak para kaybetme riski içeren  şirketleri seçtiği için ‘risk sermayesi’ olarak biliniyor.
Belçikalı fonun yatırımları genelde 500 bin ile 2 milyon euro arasında değişiyor. Türk vatandaşı Pamir Gelenbe de kısa süre önce fonun ortağı oldu.
Emre Aydın hediyelik meyve sepeti yapan Frutation’ın Türkiye satış haklarının da sahibi.


Çiçek Sepeti’ni Emre Aydın (en solda) kurdu. Hummingbird’ün ortakları (soldan sağa) Pamir Gelenbe, Barend van den Brande ve Frank Maene.

 

Çağla Kubat sörf okulu açıyor
Manken, oyuncu ve sporcu Çağla Kubat, en büyük tutkusu olan sörfün okulunu açıyor. Kubat, bu ay ‘Çağla Kubat Reklam Organizasyon’ adlı şirketinin içeriğini değiştirerek sörf okulu kurmak için ilk adımı attı.
Türkiye’de rüzgar sörfünün popüler hale gelmesinde en çok emeği geçen isimler arasında olan Çağla Kubat okulu bu yaz İzmir Alaçatı’da açacağını söylüyor. Geçen yıl Alaçatı’daki Dünya Sörf Şampiyonası’na da katılan Kubat, televizyon dünyasında ise polisiye dizi Arka Sokaklar’daki Komiser Elif rolüyle tanınıyor.

 

13 yatırımcıdan MODA ALARMI
Teknoloji yatırımlarıyla tanınan 13 girişimci modada birleşti.
En büyük Türk alarm şirketlerinden Pronet’in CEO’su Alp Saul, Arena Bilgisayar’ın ortaklarından Alvi Mazon, internet yatırımcısı Cem Sertoğlu ve Esra Civelek’in de aralarında olduğu girişimciler ‘modajenik’ bir yatırımına hazırlanıyor.

Grupanya tetikledi
Bir kısmı aynı zamanda internetteki fırsat sitesi Grupanya’nın yatırımcıları olan 13 isim, bu ay ‘Modajenik İnternet Hizmetleri’ adlı bir şirket kurdu. Cem Sertoğlu yeni girişimle ilgili şunları anlatıyor:
“Birkaç hafta içinde hizmete girecek bir e-ticaret sitesi kuruyoruz. Adı Modajenik olacak. Giyimin de içinde olduğu ‘life style’ ürünler satacağız. Birbirini tamamlayan yatırımcılarız. Türkiye 2010’da online alışkanlıklarda bir eşiği geçti. Beklenti yükseldi. Piyasa oyuncuları ihtiyacı karşılayamıyor. Grupanya’dan edindiğimiz tecrübeyi buraya aktaracağız.”


En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Etiketler: Arena Bilgisayar
Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
Ekonomi Manşetler
  En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10080.313 %-0.65
  Deger%
  EKIZ0.6721.82
  MEGAP1.1616.00
  ARTI2.559.44
  DGATE4.728.51
  DAGHL2.568.47
  Tümü »

  Türkiye'de kuzeybatıdan esen rüzgâra ne denir?
  ©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX