Ege

16.05.2009 - 20:44

Belediye başkanları için makam tazminatı

Sitene Ekle
Emeklilik Rehberi  |  Necati Çetiner ege@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Soru: Emekli ve ayrılmış bulunan belediye başkanlarına makam, temsil veya görev tazminatı ödeme şartları nelerdir?
Cevap: Seçilerek gelmiş olduğu belediye başkanlığı görevini en  az iki yıldan fazla yapmış erkek  ve kadın belediye başkanının  25 tam hizmet yılını tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca, kadın belediye başkanının 58 yaş, erkek belediye başkanının ise 60 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
Soru: Eski belediye başkanları  da makam tazminatından yararlanabilecek mi?
Cevap: 5510 sayılı yeni sosyal güvenlik yasasının uygulama  tarihi olan 1 Ekim 2008’den önce belediye başkanı seçilerek görev yapmış olanlardan kanunun yürürlük tarihinden önce   5434 sayılı kanunun 68’inci maddesine göre makam tazminatı ödenenler hariç olmak üzere diğerlerine makam temsil ve  görev tazminatı ödenecektir.
Soru: SSK  ve Bağ - Kur’dan emeklilik aylığı alan belediye başkanlarına ve bunların hak sahiplerine makam tazminatı ödenecek mi?
Cevap: SSK ve Bağ-Kur’dan malulluk ve yaşlılık aylığı alanlardan 2008 Ekim ayından önce belediye başkanı görevi yapmış olanlar  veya halen bu görevi yapıyor olanlar, bu görevlerine seçimle gelmiş olanlar ve bu görevlerini  en az iki yıl süre ile sürdürmüş olanlar, makam tazminatından yararlanabilecektir. Kanunun yürülük tarihinden önce vefat edenler için iki yıl belediye başkanlığı görevinde bulunmuş olma şartıyla hak sahipleri, Ekim 2008’den itibaren makam  tazminatı alabileceklerdir.   2008 Ekim tarihinden sonra belediye başkanlığı görevini sürdürmekteyken vefat edenlerin hak sahipleri ise bu görevlerini iki yıl süreyle yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın vefat tarihini takip eden ay başından itibaren makam tazminatı alabileceklerdir.

 

TAMER AVCI: 1985-1986 yılları arasında toplam 413 gün prim ödemiş, bu sürelerde askerlik de yapmış olsanız sigortalılığınız geçerli olur. Sigortalılık sürenizin toplamı emekli olmanız için yeterli. Ancak, 47 yaşınızı dolduracağınız 7 Ağustos   2010 tarihinde emeklilik  talebinde bulunabileceksiniz.
İZZET DURDURAK: Bağ-Kur’dan emekli olmak istiyorsanız askerlikte geçen sürelerinizi de borçlanarak SSK, askerlik ve  Bağ-Kur günlerinizin toplamını  9 bine tamamlamanız gerekmektedir. SSK’dan emekli olmak istiyorsanız askerlik borçlanmanıza gerek kalmadan Bağ-Kur kaydınızı kapatarak  Bağ-Kur’dan sonra bin 261 gün zorunlu SSK’lı olmanız halinde tarafınıza SSK’dan yaşlılık   aylığı bağlanabilecektir.
SEMRA SARFAKLAR: SSK’dan 3 bin 600 günden kısmi yaşlılık aylığından yararlanabilmeniz için 3 bin 600 günü tamamlamakla birlikte 58 yaşınızı da doldurmanız gerekmektedir. Kendi aylığınız bağlanması halinde eşinizden almakta olduğunuz dul aylığınızı da almaya devam edebileckesiniz.
HASAN HÜSEYİN ARSLAN: Vermiş olduğunuz bilgilere göre emeklilik hakkını elde etmiş bulunuyorsunuz. Sisteme girildiğinde de tahsis numarası verildiği görünüyor. Bu da aylığınızın bağlandığı anlamına geliyor. Yakın bir tarihte birikmiş maaşlarınızı alabileceksiniz.
SAFRA ERDEN: Sigortalılık günlerinizin toplamı yeterli.  İlk sigortalı olduğunuz tarihten itibaren geriye dönük olarak  5 yıl borçlanmanız halinde sigortalılık başlangıç tarihiniz de borçlanacağınız süre kadar  geriye gidecek. Sigortalılık başlangıç tarihiniz itibariyle  de 15 yılı doldurmanız halinde SSK’dan kısmi yaşlılık aylığı talebinde bulunabileceksiniz.

Boks işini yapan sporcuya ne ad verilir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.