Beren Saat'li yeni Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe'ye çağırıyor

Netflix, yeni Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin duyurusunu yaptı. Diziyi sabırsızlıkla beklemek bir yana, bir de neyi anlattığına bakmak gerek...

Beren Saat'li yeni Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe'ye çağırıyor

Yeni Türk yapımlara gebe

Yeni Türk yapımlara gebe

Netflix, Hakan: Muhafız'ın ardından yeni Türk yapımlara da yer vereceğini daha önceden duyurmuştu. Hakan: Muhafız'ın yakaladığı 'görünürlük' başarısı, Türk dizilerin yurt dışına pazarlanabilirliğini işaret eden yeni bir sürecin başlamasını sağladı.
 

Türkiye'deki hazine tarih

Türkiye'deki hazine tarih

Türkiye'nin her yerinde onca farklı medeniyete ait tarihi birikime rastlamak da mümkün olduğu için, Netflix her şeyi bırakıp yalnızca Anadolu'nun tarihine odaklanınca bile müthiş malzemelerle karşılaşıyor.

Yakın zamanda 'Osmanlı Yükseliyor' isimli, İstanbul'un fethine odaklanacak bir dizi çekileceğini öğrenmiştik. Bu dizinin duyurusu henüz yapılmamış olsa da yalanlama da gelmedi. Ama şimdi, beklentilerde çıtayı yükseltecek bir diğer dizi geliyor.
 

Önce başrolü duyurulmuştu

Önce başrolü duyurulmuştu

Beren Saat'in isminin duyrulmasıyla başlayan Netflix yapımı ikinci Türk dizisi sürecinde bir adım daha ilerledik. Dizinin ismi, oyuncu kadrosu, konusu, yapım ekibi açıklandı. Beren Saat'i ilk kez bir dijital platform dizisinde izleyeceğiz.

2019 Göbeklitepe'nin yılı

2019 Göbeklitepe'nin yılı

Dizi, Göbeklitepe ve Nemrut gibi Anadolu'daki pek çok kilit noktaya odaklanıyor. İşin özellikle Göbeklitepe kısmı bizi çok heyecanlandırdı. Zira 2019, hali hazırda Göbeklitepe Yılı olarak adlandırılıyor.Böyle bir zaman diliminde, bir Türk yapımının dünyaya açılacak potansiyeli arkasına alarak Göbeklitepe'ye odaklanması, oldukça ciddi bir adım.

Atiye de Göbeklitepe'de

Atiye de Göbeklitepe'de

Beren Saat'in canlandırdığı karakter, diziye de adını veriyor: Atiye. İngilizce ismi ise The Gift.

Atiye, oldukça güçlü bir kadın karakter ve bu yönüyle de Beren Saat için biçilmiş kaftan. 

İsmi biraz 'çocuklarım olmadan asla'

İsmi biraz 'çocuklarım olmadan asla'

Dizinin ismi biraz 'çocuklarım olmadan asla' esintisi taşısa ve bu yönüyle bizi biraz şaşırtsa da, aslında tarih ve Anadolu dokulu olacağı için görmezden gelinebilecek bir durum. Hem zaten, karakterin ismini diziye vermeye epey alışığız biz, çok da şaşırtıcı değil.

Kadro göz kamaştırıyor

Kadro göz kamaştırıyor

Atiye'nin kadrosu iştah kabartıcı... Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi, Beren Saat'e eşlik edecek isimler olarak açıklandı. Hepsi, gerek televizyon dizileri ve gerek sinema filmleriyle rüştünü ispatlamış isimler.
 

Yönetmenler tanıdık

Yönetmenler tanıdık

Öte yandan dizinin yönetmenleri, Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık... Ozan Açıktan'ı en son Gülse Birsel'le birlikte çalıştığı güzeller güzeli film Aile Arasında'nın yönetmen koltuğunda görmüştük. O yüksek trafikli komedi filmini büyük bir başarıyla sırtlamıştı. Gönenç Uyanık ise Hakan: Muhafız'ın çeşitli bölümlerinde yönetmenlik yaptı.

Tarihin pastadaki payı büyüyecek

Tarihin pastadaki payı büyüyecek

Türk televizyon kültüründe dönem dizileriyle birlikte tarihi dizilerin de yeri sağlamlaşıyor. Artık yapmamız gereken şey, dizi ve filmlerde izlediğimiz tarihi, biraz da okumalarla güçlendirmek. 

Mesela Atiye'nin Şengül Boybaş‘ın Dünyanın Uyanışı isimli kitabından uyarlandığını bilip ona göre izlemeliyiz. Göbeklitepe'ye daha yakından bakmalı, fırsat bulursak da gidip görmeliyiz belki. 


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel
 

Bu makaleye ifade bırak