Berkcan Güven, Aleyna Tilki sayesinde 'pop rap' kralı olabilir

Sosyal medya fenomeni Berkcan Güven'in 'Yeniden' adlı şarkısı tam olarak "Başıma bir şey gelmeyecekse çok sevdim" dedirten şarkılardan. Ne rap, ne trap, ne pop... Ortaya karışık bir sound. Üstelik klibinde Aleyna Tilki de var. Sonuç? Şaşırtıcı biçimde başarılı!

Berkcan Güven, Aleyna Tilki sayesinde 'pop rap' kralı olabilir

Yine sim kusmuş

Yine sim kusmuş

Berkcan Güven bir sosyal medya fenomeni. Adını önce Vine videolarıyla duyurdu. Hemen ardından da 'Youtuber' oldu. Ve 'Yeniden' adlı bir şarkıyla müzik yolculuğuna devam ediyor.

'Bege' olarak anılan Berkcan Güven'in 'Yeniden' adlı şarkısının videosunda Aleyna Tilki bile var! 'Dipsiz Ruhum' klibinde sim kusan Tilki, Berkcan Güven'in 'Yeniden' videosunda da tekrarlıyor bu fantastik eylemini.

Rap ve pop'un karışımı

Ortaya çıkan sound ne komple rap, ne komple pop. İkisinin karışımı. Aleyna Tilki'nin 'Dipsiz Ruhum' şarkısındaki arabesklik yok. Berkcan Güven'in şarkısında ise pop-rap-trap karışımı var. Daha cool, daha modern, daha 2019 hani...

Aleyna Tilki, 'Dipsiz Ruhum' şarkısında 'arabesk sos'un baskınlığı yüzünden bir tık başarısız olmuştu mesela. Berkcan Güven'in şarkısı ise daha 'dijital'.

90'lardaki ağabey ve ablaları gibi

90'lardaki ağabey ve ablaları gibi

Yeni müzik sahnesinde 'gençler'in tıpkı 90'larda müziğe giriş yapan ağabey ve ablaları gibi dayanışma içinde olduğunu görmek sevindirici. 90'ları hatırlayın. Yıldız Tilbe de Tarkan da Harun Kolçak da Bendeniz de hepsi farklı kafalar olmalarına rağmen 'aynı potada eriyebiliyorlardı'...

Farklılıkları zaman içinde daha belirginleşti. Ama kendi yollarını henüz bulmadıkları dönemlerde ne kadar da aynı, benzer ve çeşitliydiler...

Yeter ki "Kasetleri 1 milyon satsın"

Yeter ki "Kasetleri 1 milyon satsın"

Şu dönemde sosyal medya sayesinde ses getiren, müziğe adım atan gençleri de bu şekilde görüyorum. Hepsi birbirinin aynısı gibi şarkılar. Trap esintileri, autotune'lar, bir pop şarkısının gerektirdiği 'akılda kalıcı'lıklar... Yola devam edenler, markalarına yatırım yapanlar, dertleri müzik olanlar daha da sağlam ilerleyecek.

Yeter ki şu dönemde -90'lar kafasıyla söylersek- "Kasetleri 1 milyon satsın..." Yani şarkıları milyonlarca tıklansın ve isimlerini duyursunlar...

Gerisi istikrar işi...

Aleyna Tilki hem 'yeni' hem de 'eski'ci

Aleyna Tilki hem 'yeni' hem de 'eski'ci

Aleyna Tilki'nin bu noktada kilit bir isme dönüşeceğini varsaymak hiç de yanlış olmaz. Aleyna Tilki, radyo ve TV'leri fethetti. Ama aynı zamanda başka bir şey de yaptı.

Yeni neslin dikkatini çekti, dijitalde de başarılı oldu. Aleyna Tilki, hem eskiyi hem de yeniyi yakalamayı başardığı için bu kadar büyük bir çıkış yaptı.

Rap dallanıp budaklanıyor

Rap dallanıp budaklanıyor

Berkcan Güven'e bakıyoruz... Norm Ender, Ceza, Killa Hakan, Ben Fero, Ezhel... Bir sürü rapçi var. Rap savaşları çoktan başladı.

Siz, Berkcan Güven'i bu rapçiler klasmanında değerlendirebilir misiniz gerçekten? Rap görünümlü pop, pop görünümlü rap yapıyor.

Rap yıllardır o kadar ayrışmamıştı, o kadar 'tek tip' kalmıştı ki, kaçınılmaz son ancak şimdi gerçekleşiyor: Rap, dallanıp budaklanıyor, kendinden çıkmayı başarıyor artık.

'Pop rock' gibi 'pop rap' de türemeli

'Pop rock' gibi 'pop rap' de türemeli

Berkcan Güven'in, 'pop'tan baktığımızda 'rap'te kaldığı ortada. Ancak o rap ne kadar bildiğimiz rap, orası tartışılır. Belki de artık bu sınıflandırmalardan vazgeçmemiz gerekiyor.

Nasıl geçmişte yeterince sert rock yapmayanlara 'pop rock' diyorduk, belki de Berkcan Güven'ler için de 'pop rap' diyerek 'yırtabiliriz'...

Aleyna'dan daha çok destek lazım

Aleyna'dan daha çok destek lazım

Aleyna Tilki'nin özellikle yeni şarkısı 'Nasılsın Aşkta?' ile 'pop rap' denemelerine bulanmasının üzerine Berkcan Güven'in 'Yeniden' şarkısını dinleyince 'rap müzikten beslenen pop'çuları ayrı bir köşede tutasım geliyor.

Aleyna Tilki'nin ufak destekleri eşliğinde birçok 'pop rap'çi türeyebilir.

Berkcan Güven'in özellikle daha çok Tilki'yle ortaklık yapması lazım bence. Berkcan Güven'in şarkısını/videosunu Aleyna Tilki sürprizi olmasaydı dinlemezdim/izlemezdim açıkçası. 

Rap, hiç açılmayan bir paket gibiydi

Rap, hiç açılmayan bir paket gibiydi

'Pop rap'te güzel bir marka olabilir Güven. Halihazırda özellikle Norveç, Danimarka ve Hollanda gibi Avrupa ülkeleri tamamen 'pop rap'çilere teslim olmuş durumda. Neden Türk 'pop rap'çiler artık daha güçlü bir şekilde seslerini duyurmasın ki?

Rock'ın her türünü sınıflandırdık yıllarca. Alternatif'inden indie'sine, pop'undan Anadolu'suna kadar binbir çeşit rock var.

Peki ya rap öyle mi? Rap'in de önce ana akımlaşması ve tümevarıp piyasayı fethetmesi, hemen ardından da da tümdengelip parçalarına ayrılması lazımdı. Rock'ın evrelerine şahit olduk. Rap ise hiç açılmayan bir paketti. Bakalım daha ne bombalar çıkacak...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak