17.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ARİF BALKAN İstanbul 

Berkin davasında SEGBİS arızası

Gezi Parkı protestoları sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın üçüncü duruşması dün Çağlayan’daki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Adliye çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı duruşma öncesinde, herkes aramadan geçirilerek adliye binasına alındı. 
Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da polis tarafından arandıktan sonra binaya girdi. Duruşma salonuna girenlerin, bir kez de içeride üst araması yapıldı. Duruşmaya, ‘olası kasıtla öldürmek’ suçundan müebbet hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanık polis F.D. Van’dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. 

‘Sanık getirilsin’

Ancak Van’da elektrik kesintisi nedeniyle SEGBİS bağlantısı yapılamadı. Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, olaya ilişkin görüntülerin iyileştirilmesi istenen TRT’den gelen yanıtta, kurumun teknolojik alt yapısının buna uygun olmadığının belirtildiğini belirtiti TÜBİTAK’ın ise görüntülerde işileştirme yaptığı rapor mahkemeye ulaştı. Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay sanığın mutlaka mahkeme salonuna getirilmesi istedi.  4. duruşmanın 13 Aralık’ta yapılmasını kararlaştırdı.

Duruşma sonrası adliyede açıklama yapan baba Sami Elvan, “Bu çocuklar hepinizin çocukları. Bu çocuklara sahip çıkmanızı istiyoruz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0