Gündem
07.10.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.10.2013-2:30

Berkin’in vurulma anı kameralara yansımamış

Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz bombası başına isabet eden ve halen komada olan Berkin Elvan’ın vurulma anının görüntüsünü soran savcılığa Emniyet ‘Olayla ilgili herhangi bir kamera görüntüsü tespit edilememiştir’ diye cevap verdi

Sitene Ekle

BURCU KARAKAŞ Ankara

İstanbul Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa mahallesinde Gezi Parkı protestoları sırasında 16 Haziran’da bakkaldan evine dönerken polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan, 112 gündür komada. Elvan ailesinin avukatı Evrim Deniz Karatana’nın, 25 Haziran’da polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunarak, görgü tanıklarının dinlenmesi ve kamera görüntülerinin incelenmesi talebine, aylar sonra emniyetten yanıt geldi.
Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü, MOBESE Büro Amirliği’ne gönderdiği yazıda, Mahmut Şevket Paşa mahallesinde meydana gelen olayla ilgili kamera kayıtlarını istedi. Şişli İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Ateş, savcılığa 25 Eylül’de olayla ilgili gerekli incelemelerin tamamlandığını belirterek cevap yazdı. Emniyetin hazırladığı raporda, “16.06.2013 tarihinde İlçe Emnniyet Müdürlüğümüz tarafından Eren Sokak civarında herhangi bir personel görevlendirilmesi yapılmamıştır. Kamera kayıtları ile ilgili gerekli çalışma yapılmış, olayla ilgili herhangi bir kamera görüntüsü tespit edilememiştir” denildi.

MOBESE kamerası yok
MOBESE Büro Amirliği ise Emniyete gönderdiği yazıda, Elvan’ın vurulduğu olay yerinde, Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne ait MOBESE kamerasının bulunmadığını belirtti. Büro amirliğinin cevabında, “Feriköy Polis Merkezi Amirliği’nin ilgili soruşturmayla alakalı olarak bahse konu yerde bulunan MOBESE kamerasının bahsi geçen tarih-saate ait görüntü kayıtları büromuzdan istenilmiştir. Mahmut Şevket Paşa mahallesi Eren Sokak’ı gören Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait herhangi bir MOBESE kamerası mevcut değildir” ifadelerine yer verdi. Polisler tarafından hazırlanan tutanakta ise “Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokak 11.08.2013 günü M.A.’nın ifadesinde belirtmiş olduğu Gaziler Sokak 21.09.2013 günü biz görevliler tarafından kontrol edildiğinde söz konusu sokaklarda herhangi bir kameranın mevcut olmadığı anlaşılmıştır” denildi.

Bana atmazlar

Berkin Elvan’ın arkadaşı M.A., tanık sıfatıyla karakola verdiği ifadede, olay günü Elvan’ı, polisin attığı gaz bombalarına karşı dikkatli olması konusunda uyardığını, ancak Elvan’ın, “Bana atmazlar” dediğini belirterek, şunları anlattı:
“Berkin fırına giderken beni gördü, yanıma geldi. Ben yüzleri maskeli bir grubun içerisindeydim. Bu grup yaklaşık 10 metre karşıda bulunan çevik kuvvet polisine taş atıyordu. Polisler bize doğru direkt şekilde gaz bombası atmaktaydı. Ben Berkin’e, ‘Yanıma gelecek misin’ dedim. ‘Kahvaltımı yaptıktan sonra yarım saate kadar gelirim’ dedi ve ekmek almaya gideceğini söyledi. Ben kendisine polislerin bize doğru gaz bombası attığını gördüğüm için, ‘Buradan çıkma’ dedim. O ilk önce, ‘Bir şey olmaz, bana atmazlar’ dedi. Hemen ardındna çıkmak için hamle yaptı. Çıkar çıkmaz yere düştü. Düştüğü sırada biber gazı kapsülünün yere düştüğünü gördüm. Yanına gittiğimde başının sağ tarafından yaralandığını anladım. Hastaneye giderken bilinci kapalıydı.”


Etiketler: Gezi olayları
Bilgi YarışmasıTarihte bilinen ilk yazılı anlaşma, hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.