08.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 08.02.2018-1:30 A-A+

Beş üye istifa etti

Orhan Gencebay’ın MESAM başkanlığından istifa etmesinin ardından Fuat Güner, Recep Ergül, Ahmet Selçuk İlkan ve Suat Suna da yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.

Beş üye istifa etti

SEÇKİN ŞENVARDAR

Orhan Gencebay’ın geçtiğimiz hafta “Şeffaf ve denetime açık yönetim anlayışı şart” diyerek Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) başkanlığından istifası taşları yerinden oynattı. Gencebay’ın ofisinde dün yapılan basın toplantısıyla Fuat Güner, Recep Ergül, Ahmet Selçuk İlkan ve Suat Suna da MESAM Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa etti. Arif Sağ’ın yaptığı açıklamaları gerçek dışı ve art niyetli olarak değerlendiren Gencebay, “Arif Sağ yarım asırdan fazladır dostumdu, fakat bu dostluk artık bitmiştir. Saçma sapan, şahsıma hakaret eden, saygısız ve gerçek dışı bilgilerden dolayı kendisi bitirmiştir. Bu şahıslar, sanatın ve sanatçının sorunlarını önemsemeyip, kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda bencilce hareket etmekte ve sırf seçim kazanmak için her türlü argümana başvurmakta ve kutsal olan değerlerimizi kullanmaktan çekinmiyorlar” şeklinde konuştu. Toplantıda, Suat Suna’nın yönetim kurulu sayısal dengelerini değiştirmek için ‘MESAM’ın sırlarını dışarıya açıkladı’ iddiasıyla Haysiyet Kurulu’na verilip, ihraç edildiği de açıklandı.

Saldırılar yaşandı

Yaşananların tam bir rezalet olduğunu ve bazı yönetim kurulu üyelerinin fikrini beğenmedikleri diğer üyelere, sözlü ve fiziki saldırılarda bulunduğunu da sözlerine ekleyen Gencebay, “MESAM hukuk biriminde 2016 ve 2017 yıllarında yaşananlar tam bir rezalettir. Avukatlardan biri zimmetine para geçirmekten, biri 9 bin 600 üyesi olan MESAM’ın önemli bir davasına girmemekten, birinin de erkek arkadaşı MESAM’ı basarak çalışanları tehdit ettiği için görevlerine son verildi” dedi. Sanatçı, “Arif Sağ’la aranızda politik bir mesele var mı?” sorusuna, “İnsan ayrımı yapmak ne mümkün? Şerefim ve onurumla yaşadım, öyle öleceğim. Benim siyasetle işim yok” yanıtını verdi. 

‘Türk müziği tehlike altında’

“MESAM kimsenin malı değildir” diyen Gencebay, “Bazı bilinç yetersizleri ve bencilleri, MESAM’ı kendi mallarıymış gibi yönetmek istemekte, karşı çıkanları da ihraç etmektedirler. Çok sayıda sanatçının ve müzisyenin sağlık güvencesi ve emeklilik hakları yok. On binlerce müzik emekçisi büyük zorluklarla karşı karşıya. Asıl tehlike altında olan, Türk müziği ve Türk sanatıdır” açıklamasını yaptı.

‘Altı kişiyi bulanın dediği oluyor’

Fuat Güner, üç ay önce yönetim kurulu üyeliğine katıldığını ve daha önce yedi yıl başkan yardımcılığı yaptığını anlatıp, “O dönem gayet huzurluydu, oturur telif hakları konuşulurdu. Şimdi esas maddeleri konuşamadan, dilekçelerle bir takım kavgalar, yumruklar... Dehşet içinde kaldım. İkiye bölünmüş, 6’ya 5 olmuş. Kim 6’yı bulursa onun dediği oluyor. Tam tersi tek vücut olunmalı” dedi.

Bilgi Yarışması"Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu" adlı romanları ile tanınan yazarımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.