Boy uzaması; genel olarak genetik unsurlarla birlikte düşünülmektedir fakat genetik unsurların dışında beslenme alışkanlıkları, spor, uyku düzeni, ağır iş yapıp yapmama gibi birçok çevresel faktör de boy uzamasını etkilemektedir.
 
İlk Kural: Sağlıklı Kemikler
Sağlıklı kemiklere sahip olmak, uzun boylu olmak isteyenlerin birincil dikkat etmesi gereken noktadır. Kemiklerin gelişip yenilenebilmesi ve sağlıklı olması için de bazı minerallere ihtiyacı bulunmaktadır ve bu minerallerden en önemlileri kalsiyum ve fosfordur. 11-24 yaş arasındaki dönem, bu minerallere olan ihtiyacımızın en fazla olduğu dönemdir. 
 
Diğer Bir Etken ise D Vitamini
Kemik gelişimi için önemli faktörlerden biriside D vitaminidir ve sayesinde mineraller etkin bir şekilde emilir. D vitamini en çok yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağında bulunur ama temel kaynağı güneş ışınlarıdır ve deride güneş ışığının etkisiyle de meydana gelir. Günde en az 15-30 dk. arasında güneş ışınlarından faydalanmak gerektiğini unutmayın!
 
Uzun bir boya sahip olmak içinse tek başına beslenmek veya egzersiz yapmak sizi bir sonuca götürmez; egzersizin yanı sıra boy uzaması için gerekli olan besin desteklerini de mutlaka kullanmalısınız. En uygun beslenme tarzı ise, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınmasıdır. Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosforlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli minerallerdir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.
 
Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir ancak kemik gelişimini daha tamamlamamış boyu kısa bireylerin ise bazı besinleri daha fazla tüketmeleri gerekmektedir:
 
Süt: Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlamaktadır. Sütün büyüme hormonunun salgılanmasına da destek vermesinden dolayı boy uzamasını daha fazla desteklemesi için gece yatmadan içirmeniz daha iyi olacaktır.
 
Süt Ürünleri: İçerisinde kalsiyum bulunan bu grupta yoğurt, ayran ve peynir bulunur. Özellikle yoğurt, çocuğunuzun sebze yemeği tüketirken bile tabağında mutlaka bulunmalıdır. Peynir tüketmeyen çocuklarda peynir tüketimini sağlamak için ise peynirli börek, grissini veya poğaça gibi çeşitli tarifler hazırlayarak hem gönüllerini hem de midelerini fethedebilirsiniz.
 
Brokoli: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun korunmasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli sebzelerden biridir. Menülerinizde sıklıkla yer vermenizde fayda var.
 
Kuru Meyveler: Kuru meyvelerde iyi bir kalsiyum kaynağıdır, bu sebeple boy uzamasını da sağlamaktadır. Ara öğün olarak veya süt ile birlikte tatlı ihtiyacını gidermek için gün içerisinde çocuklarınıza tükettirebilirsiniz ama porsiyon miktarlarını kontrol etmeyi unutmayın.
Susam: En yüksek kalsiyum içeren besin olması nedeni ile çocukların beslenmesinde önemli olan susam tohumunun 100 gr da 1160 mg kalsiyum bulunmaktadır fakat yağ içeriğinin yüksek olması nedeni ile porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerektiğini unutmayın.