18.06.2010 12:33 | Son Güncelleme:

Besteci Okan Demiriş yaşamını yitirdi

Devlet sanatçısı, besteci ve orkestra şefi Okan Demiriş vefat etti. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Davran yaptığı açıklamada, Demiriş’in Türk operasına büyük armağanı olan "IV.Murat" operasının, ADOB tarafından 2009-2010 sanat sezonu repertuarında yer aldığını ve sergilendiği dönem boyunca kapalı gişe oynadığını belirterek, "Yaratılarına gelecek kuşakların sahip çıkacağı bilinciyle, bir sanatçı olarak, bize bıraktığı eserler için kendisini bir kez daha minnetle anarken; Sanatçımıza Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiasına sizlerin aracılığıyla başsağlığı diliyorum" dedi.

-OKAN DEMİRİŞ- Okan Demiriş, 1942 yılında İstanbul’da doğdu. 1963 yılında İstanbul, 1964 yılında da Ankara Devlet Konservatuarı’nın yüksek bölümlerini bitirdi. Birçok keman konçertosunu orkestra eşliğinde konserlerde çaldı ve resitaller verdi.

Konservatuarlarda armoni, keman ve müzik teori öğretim üyeliğinin yanı sıra İstanbul’da operanın varoluşundan bu yana kurumda konzertmeister, orkestra şefi, yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. 1979 ve 1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne dört kez müdür ve sanat yönetmeni olarak atandı.

"IV.Murat", "Karyağdı Hatun", "Yusuf ile Züleyha" isimli operaları, "Hançerli Düzü", "Posof", "Digor", "Pasinler", "Handere" isimli orkestra suitleri, "Piano Konçertosu", "Keman Piyano Suiti", "Dere", "Uyum", "Bir Aşk", "Dadaşım" isimli soprano için büyük orkestra eşliğinde konser aryaları ve "Rüyalar" isimli bale eserlerini besteledi. Eserleri yurt içinde ve yurt dışında birçok kez icra edilen Okan Demiriş, orkestra şefi olarak yerli ve yabancı birçok opera ve baleyi yönetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0