17.02.2017 16:52 | Son Güncelleme:
AA

Beyin felçli çocuğa maması iş makinesiyle 5 saatte yetiştirildi

Bitlis'in Hizan ilçesinde yolu karla kapanan mezrada maması tükendiği için beslenme sıkıntısı çeken 8 yaşındaki Serebral Palsi hastası Berşan Tuz için iş makinesiyle mama yetiştirildi. Kar ve tipinin yanı sıra çığ tehlikesine rağmen 5 saatlik  zorlu bir çalışmanın ardından mamayı ulaştıran ekibe aile teşekkür etti.

Hizan ilçesinde olumsuz hava koşulları  nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı mezrada maması tükendiği için beslenme sıkıntısı  yaşayan 8 yaşındaki "Serebral Palsi" (beyin felci) hastası çocuğa, maması iş  makinesiyle ulaştırıldı.  İlçede etkili olan kar ve tipi nedeniyle yolu ulaşıma kapanan 40  kilometre uzaklıktaki Karbastı köyünün Yamaç mezrasında "Serebral Palsi" hastası  Berşan Tuz'un beslenmesi için hazırlanan mamanın tükenmesi üzerine ailesi durumu  İl Özel İdaresi ekiplerine bildirdi.  Yolun kapalı olması nedeniyle temin edilemeyen gıda nedeniyle sıkıntı  yaşayan Berşan için ekipler seferber oldu.

Ekipler tarafından ilçeden temin  edilen, çocuğun 2 aylık beslenmesini karşılayacak 240 mama paketinin yüklendiği  iş makinesi mezraya doğru harekete geçti.  Karla kaplı yolları aşıp, çığ tehlikesine rağmen 5 saat süren zorlu  bir yolculuğun ardından mezraya ulaşan ekipler, köylüler tarafından karşılandı.  İş makinesindeki mama paketlerini eve taşıyan Tuz ailesi, ekiplere teşekkür etti.  Anne Zahide Tuz'un hazırladığı mama, vakit kaybedilmeden beslenme  sıkıntısı çeken çocuğun burnuna bağlanan hortuma enjekte edildi.

'İKİ GÜN MAMA ALAMADIK'

 Baba Safter Tuz, AA muhabirine, oğlunun geçirdiği havale sonucu felçli  duruma düştüğünü anlattı.  Evladını ilçedeki kontrollerinin ardından tedavi için belli  aralıklarla İstanbul'a götürdüklerini anlatan baba Tuz, "Oğlumu midesine bağlanan hortumla besliyoruz. Köyümüzün yolu ulaşıma kapandığı için iki gündür mama  alamadık. Durumu ekiplere bildirdik. Sağ olsunlar yolları açıp bize eczaneden  mamaları getirdiler." dedi. Baba Tuz, işsiz olduğunu oğlunun tedavisi konusunda zorlandığını  sözlerine ekledi. Anne Zahide Tuz da eczaneden sipariş ettikleri mamayı yollar kapandığı  için alamadıklarını ifade ederek, oğlunun yardımına koşan karla mücadele  ekiplerine teşekkür etti.

ÇIĞ TEHLİKESİNE RAĞMEN YOLA ÇIKTILAR 

İş makinesi operatörü Suat Çetin de kar yağışı ve fırtına nedeniyle  ilçeye bağlı köy yollarının kapandığını belirtti. Durumu acil olan hastalara yetişmek için zorlu bir çalışma  yürüttüklerini kaydeden Çetin, şöyle dedi: "İşten şantiyeye döndüğümde şefimiz bana köydeki hastaya mama götürmem  gerektiğini söyledi. Başta biraz şaşırdım ama durumu anlayınca da hemen eczaneden  mama temin ettim. Ardından da çığ tehlikesine rağmen yola çıktık. Zorlu bir  çalışmanın ardından hasta çocuğumuza mamasını yetiştirdik. Çok yorulduk ve büyük  tehlikeler atlattık ama mamaları çocuğa yetiştirince bütün yorgunluğum geçti."

İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Aile hekimi Dr. Bernas Baran da 8 yaşındaki "Serebral Palsi" hastası  Tuz'da doğuştan kalıtsal kas bozukluğunun da bulunduğunu ifade ederek, "Dışarıdan  beslenemediği için ancak bu şekilde verilebiliyor. Mama önce kutusunda iyi  karıştırıldıktan sonra bir bardağın içine konuluyor. Şırınga ile burnundan  midesine indirilen hortumla maması veriliyor. Kas rahatsızlığı da bulunan çocuk  aynı zamanda ihtiyaçlarını da gideremiyor." diye konuştu.

  
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0