İstanbul

Yerel Haber
15 Mart 2018 - 12:51

Beyoğlu'nda 700 Kişi Doğu Türkistan İçin Yürüdü

IHA

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği öncülüğünde Beyoğlu Tünelinde toplanan yaklaşık 700 kişilik grup dev Türk bayrağı açıp,“Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan” sloganları atarak Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. O esnada grubun fotoğrafını çekene bir Çinli turiste Doğu Türkistani’lı bir kadın, “Defol Türkiye’yi kirletmeye mi geldin, haram ettiniz millet nefes alamıyor” diye tepki gösterdi. Araya polisin de girmesiyle Çinli turist olay yerinden uzaklaştı.
Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği öncülüğünde toplanan Doğu Türkistanlı vatandaşlar,Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki zulüm,soykırım ve insanlık dışı cinayetlerine dikkat çekmek için Beyoğlu Tünel girişinde toplandı. Tekbir getirerek, “Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan, sloganları atan 700 kişilik grup, dev Türk bayrağı açarak Galatasaray Lise’si önüne kadar yürüdü. O esnada bir Çinli turist grubun fotoğrafını çekti. Bunu gören Doğu Türkistanlı bir kadın turistlerin yanına giderek,“Senin adamların milleti öldürüyor. Defol Türkiye’yi kirletmeye mi geldin, haram ettiniz millet nefes alamıyor” diye tepki gösterdi. Araya sivil polisin de girmesiyle Çinli turist olay yerinden uzaklaştı.
“21’ inci yüz yılda tüm iletişim aletleri iletişime kapatılmış vaziyettedir”
Grup adına konuşma yapan,” Münevver Özuygur, Son altı aydır Doğu Türkistan’da neler oluyor, kaç ananın yüreği sızlıyor. Gözyaşları dinmiyor. Kaç evlat anasız babasız kaldı. Haberiniz var mı? Doğu Türkistan’da yaşayan müslüman kardeşlerimizin durumuna ne kadar daha sesiz kalınacak. Duyun artık sesimizi din adına, millet adına insanlık onuru ve şerefi adına. Eğitim kapı adı altında kardeşlerimiz süresi belirsiz bir şekilde dinsizleştirme, milli kimliklerinden uzaklaştırma, beyin yıkama bir nevi ikna kapılarında inim inim inlemektedir. 21’ inci yüz yılda tüm iletişim aletleri iletişime kapatılmış vaziyettedir” dedi.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

11°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.