08.12.2012 02:30 | Son Güncelleme:
NİL KURAL

Beyoğlu’nun İnci’si söndü

Taksim yenileme projeleri kapsamında Beyoğlu’nun simgelerinden olan İnci Pastanesi de dün komşusu Emek Sineması gibi tahliye edildi

Dün, ekonomik nedenlerle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinen Beyoğlu Sineması’ndan çıktığımda, kapanmasından korkulan bir başka sembol mekanın önünde tuhaf bir hareketlilik vardı. Nakliye kamyonları sıra sıra Cercle d’Orient Binası’nın önüne dizilmişti. 1944’de Lucas Zigoridis tarafından kurulan, yaklaşık 70 yıldır Beyoğlu’nun gözde mekânlarından olan İnci Pastanesi, tahliye ediliyordu. Kamyonların, İstiklal’in trafiğe kapalı olduğu bu öğle saatlerinde, pastanenin önünde bulunma nedeni buydu.
Mekânın önünde öfkeli ve üzgün insanlar... Görüş almaya çalışan basın mensupları, kameralar, Emek Sineması’nı yıkacak projeye ilk gününden itibaren itiraz eden Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı ve odanın avukatı Can Atalay da pastanenin önündeki kalabalığın arasındaydı. Yanıma, olayları gören bir turist yanaştı, olayı anlattım. O da kalabalıktan uzun süre ayrılmadı, çektiği fotoğraflarla bu üzücü olayın kanıtlarını dünyanın kimbilir hangi köşesine taşıyacaktı.

Kimsenin eli tatlılara gitmedi
Olayı protesto eden sivil toplum kuruluşları temsilcileri de İnci’yi yalnız bırakmadı. Derken, pastane çalışanlarından biri, pastanenin tatlılarını dağıtmaya başladı. İnci Pastanesi’nin ünlü tatlılarını tatmak isteyenler, pastaneyi açık olduğu her saatte doldurur, bu lezzetler için uzun sıralar beklemekten çekinmez. Ama tahliye nedeniyle dağıtılan bu son tatlılara kalabalıkta kimsenin eli gitmedi.
Ortamda gerilim artınca, kalabalığa polisler de katıldı. Bir süre sonra polisler bekleyen insanları da zorla uzaklaştırdı. 70 yıllık bir tarihin bitişine şahitlik ederken, herkesin aklında ve laf aralarındaki konuşmalarda bir konu daha vardı: Proje uygulanmaya başladığında kaybedeceğimiz Emek Sineması..

İnci için ne dediler?

Selim İleri: İnci Pastanesi İstanbul’un gerçek sembollerinden birisiydi. İstanbul’un altı asırlık siluetini birkaç hafta içerisinde değiştirebildiğimize göre İnci’nin ortadan kaldırılmasını da çok doğal. l  Ahmet Ümit: Cercle d’Orient, Emek Sineması ve İnci Pastanesi’nin olduğu çok önemli bir bina burası. Bunlar gidince insanlarımızda bellek olmuyor. Bellek olmayınca da karaktersiz bir topluluk oluyor.
Sevin Okyay: Tahliyeye tanık olan bir arkadaş çok acıklı olduğunu söyledi. Ne denir ki? Gerçekten çocukluğumuzun bir parçasıydı. Şehirler kişiliklerinden böyle böyle sıyrılıyor işte. Onlara tat, lezzet, önem veren şeyler söküle söküle alınıyor. Çok üzgünüm.

Profiterolün mucidi öldü

 İnci Pastanesi işletmecisi Musa Ateş: “Yetkililer kolluk kuvvetleriyle birlikte sabah saat sekiz gibi kapımıza dayandılar. Ne olduğunu anlayamadan eşyalarımızı kamyonlara doldurdular. Dava devam ediyordu. Elimize ne bir tebligat ne de bir mahkeme kararı geldi.  En azından haber verselerdi. Bugün burada bir ihtilal oldu. Söyleyecek söz bırakmadılar.”
 Avukat Hasan Tiftik: “Bu bölgede inşaat yapacak kişilerin inşaat ruhsatı bile yok. Mahkemeye bunu da sunduk ancak karar değişmedi. Şu an yasal olarak İnci’nin tahliye edilmesine engel bir durum yok. Bu kararın vicdani ve ahlaki yönünü düşünmek gerek. Bugün koskoca bir tarih herkesin gözü önünde yok edildi. Profiterolün mucidi öldü.”
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler