İstanbul

Yerel Haber
25 Mayıs 2017 - 12:01

Beytullah Eroğlu, Hayata Yüzerek Sarıldı

IHA

Doğuştan iki kolu olmayan Beytullah Eroğlu, Türkiye’yi Rio 2016 Paralimpik Oyunları’nda temsil etti. Finalde yüzme başarısı gösteren Beytullah, hayata dört elle sarıldı.
Kahramanmaraş’ta doğuştan 2 kolu olmayan 22 yaşındaki Beytullah Eroğlu, yüzme sporu ile hayata yeniden bağlandı. Mustafa-Fatma Eroğlu çiftinin 4 çocuğundan en büyüğü olan Beytullah, 2 kolu olmadan dünyaya geldi. 7 yaşına kadar evden dışarı çıkmayan Beytullah’ın hayatı ilkokula başlamasıyla değişti. İçine kapanık tavırlarıyla dikkat çeken ve kimseyle konuşmayan küçük Beytullah, babasının ısrarı ile okula gitti. Okula gitmek istemeyen Beytullah, ayaklarıyla yazı yazmaya başladı. Öğretmenleri çok yardımcı oldu. Sonunda okulu sevdi, arkadaşlarıyla yavaş yavaş iletişim kurmaya başladı.

“İki kolum olmadan nasıl yüzerim”
Öğretmenleri tarafından yakından ilgilenilen Beytullah’ın yaşamı habere konu olunca, Kahramanmaraş Engelliler Yüzme Spor Kulübü Başkanı ve Yüzme Milli Takım Antrenörü Osman Çullu’nun dikkatini çekti. Eroğlu ailesini ziyaret eden Çullu, Beytullah’ın yüzme sporu yapabileceğini söyledi. Beytullah Eroğlu, ’’Hocam bana yüzebileceğimi söyleyince hem korktum, hem de ’Nasıl olur?’ dedim. İki kolu olmayan biri nasıl yüzer diye düşündüm. Bana özel bir bot hazırlandı. Çünkü kollarım olmadığı için suda duramıyordum. Sonra bot üzerinde yüzmeyi ve tekniğini öğrendim. Bir süre sonra su ile baş başa kaldım. Su üzerinde durmayı başarabilmem tam 6 senemi aldı. Çok zorlu ve yıpratıcı bir süreçti benim için ama yüzmeyi öğrendim. Tahmin bile edemeyeceğiniz kadar zor ama imkansız değil. Sonunda başardım’’ diye konuştu. ’Kollarım olmadan nasıl yüzerim’ diyen Beytullah, azmi ve kararlılığı ile Türkiye’ye birçok madalya kazandırdı.

“Kollarımı evde bıraktım”
Yüzmeye başladıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini anlatan Beytullah, ’’Şu anda çok mutluyum. Arkadaşlarım var, bilgisayarı tek başıma kullanabiliyorum. Futbol oynuyorum. Hayatın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Şimdi önümde hedefler var. Evden çıkmayan bir çocuktum ama hayatım sporla değişti. Sporla öz güvenim arttı. ’Kolların nerede?’ diye soranlara ağırlık yapıyordu evde bıraktım diyorum” diye konuştu.

Balık adam
“Pes etmek ve kabuğumuza çekilmek yerine, bu hayatta biz de varız diyebilmektir önemli olan” diyen Eroğlu, “Ben karşıma çıkan her zorluğun üstesinden geldim, bu da hem ailemin desteği, hem de spor sayesinde oldu. Artık hedeflerim daha büyük. Bana hedeflerime ulaşmam konusunda her türlü desteği veren Gençlik Spor Bakanlığımız’a ve Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a çok teşekkür ediyorum. Arjantin dönüşünde Cumhurbaşkanımız ile konuşma fırsatı buldum. Cumhurbaşkanımız bana ’Balık Adam’ diye hitap ediyor. İmkanlarımın yetersiz olduğundan bahsettim. Kendiside bana her konuda destek oldu” şeklinde konuştu.

Hedef tokyo
Yüzmenin çok güzel bir spor olduğunu ve severek yaptığını vurgulayan Eroğlu, ’’Yüzme çok güzel, sağlıklı bir spor. Ailem benimle gurur duyuyor. Annem ben doğduğumda çok ağlamış. Ama şimdi ’Böyle olacağını bilsem, hiç ağlayıp üzülmezdim’ diyor. Bana yüzmeyi öğreten herkese teşekkür ediyorum. Bütün engelli arkadaşlarıma yüzmeyi tavsiye ederim, başaracaklarına inansınlar, azmederlerse benim gibi başarırlar. Köşelerine çekilip oturmasınlar. Tokyo 2020 Olimpiyatları için hazırlanıyorum. Günde 7 saat antrenman yapıyorum. En büyük hayâlim olimpiyatlarda birincilik kürsüsüne çıkıp bayrağımızı dalgalandırmak’’ ifadelerini kullandı.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

11°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.