Siyaset
24.09.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 24.09.2012-2:30

Beyzbol sopasıyla ders veriyorlar

CHP lideri, hükümetin dış politikasını eleştirirken ABD Başkanı Obama’nın Başbakan Erdoğan ile telefonda görüşürken tuttuğu beyzbol sopasını hatırlatarak, “Biz bunu da unutmadık” dedi

Sitene Ekle

ANADOLU AJANSI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politikasını eleştirerek “Siz hiç böyle dış politika gördünüz mü? Ortadasın her taraftan tehdit alıyorsunuz ve size dersi beyzbol sopasıyla veriyorlar. Biz bunu da unutmadık” dedi.
Kılıçdaroğlu, Hatay’da Anemon Otel’de sivil toplum örgütü temsilcileri, ruhani liderler ve iş adamları ile bir araya geldi. Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum öncesi Gaziantep mitinginde Suriye konusunda yaptığı konuşmayı dinleten Kılıçdaroğlu, bu konuşmanın unutulmaması gerektiğini söyledi. Suriye ile vizeler kalktığında hiç kimsenin itirazının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, fakat bir sabah kalkıldığında tablonun değiştiğini, Suriye’nin bir numaralı düşman haline geldiğini söyledi. Hangi gerekçeyle böyle bir değişimin olduğunu soran Kılıçdaroğlu, ”Dost yaratmak değil düşman yaratmak için sanki yola çıkmışız. Esnaf perişan, sanayici aynı durumda. İki taraftaki akrabalar aynı durumda” dedi.

‘Çulava tık yok’          
Kılıçdaroğlu, sıfır sorun politikası ile yola çıkıldığını ancak sıfır komşu noktasına gelindiğini belirterek, artık komşu kalmadığını savundu. Hükümetin izlediği Suriye politikasının Türkiye’ye zarar verdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, Irak ve İran politikalarını da doğru bulmadıklarını, bu ülkelerden artık tehdit alındığını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
”Siz hiç böyle dış politika gördünüz mü? Ortadasın her taraftan tehdit alıyorsunuz ve size dersi beyzbol sopasıyla veriyorlar. Biz bunu da unutmadık. Askerlerinizin kafasına çuval geçirilecek tık yok, ’Efendim ben Suriye’ye demokrasi getireceğim.’ Bu olmaz arkadaşlar. Bir yere kan ve gözyaşıyla demokrasi götüremezsiniz. Demokrasiyi özgürlükle, barışla, barış ve demokrasi söylemleriyle götürürsünüz. Kan ve gözyaşıyla nerede demokrasi olur. ’Efendim Suriye’de demokrasi yokmuş.’ Suudi Arabistan’da mı demokrasi var? Katar’da mı demokrasi var? Hangi Orta Doğu coğrafyasında demokrasi var.”

‘Sen önce kendine bak’
Konuşması sırasında bir katılımcının ”Türkiye’de de yok” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, ”Vatandaşımın dediği gibi Türkiye’deki demokrasi de sorgulanır ayrıca” ifadelerini kullandı. Gazetecilerin, aydınların, öğrencilerin, eleştirenlerin hapse atılıp, sonra ”Suriye’de demokrasi yok. Ben oraya savaş ilan edeceğim” denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, ”Sen önce kendine bak kardeşim. Senin ülkende demokrasi var mı yok mu?” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, kimliği ve inancı ne olursa olsun her yurttaşın başının üstünde yeri olduğunu belirterek, ”Bizim kitabımızda ayrılık gayrılık yoktur. İnançlar açısından, kimlik açısından insanları ayırmak bu ülkeye yapılmış en büyük ihanettir” dedi.
Kılıçdaroğlu, çatışmadan ve kanla beslenmenin Ortaçağ politikası olduğunu belirterek, bütün bunların aşılması gerektiğini söyledi.
‘Ben ona öğretmen demem’
Bir katılımcının bazı okullarda İstiklal Marşı ve andımızın okutulmadığını hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:
“Bizim İstiklal Marşımız çok anlamlı bir marştır. Biz İstiklal Marşımızı her platformda büyük bir coşku ve yüreğimizle okuruz. Eğer bugün okullarımızda İstiklal Marşı’nı okutmayan öğretmen varsa ben o öğretmene öğretmen demem. Öğretmenlere her zaman saygım vardır. Hayatta herkesi belki bilmeden, istemeden kırabilirim, ama öğretmenleri asla. Öğretmen topluma yön veren, gelecek nesillerimizi yetiştirip hayata hazırlayan insanlardır.”


Etiketler: haber, haberler, ABD
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
  Bir yıl kaç mevsimdir?
  A
  4
  B
  5
  C
  3
  D
  7

  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX