Gönüllerin şampiyonu

Nöbetçi Kalem
Bilal Meşe Nöbetçi KalemTüm Yazıları
17 Mayıs Perşembe 2018

Uzmanlık alanımız Beşiktaş... 45 yılı aşkın Kartal’ı izliyorum. Yazarlığa terfi ettikten sonra, Ümraniye’ye uzağım, partnerim Serdar Sarıdağ bayrağı teslim aldı, o da giderek tecrübe kazandı, işini de iyi yapıyor.

Uzak olabilirim, ama muhabirlik apoletim hâlâyerinde duruyor, merak ettiğim soruların doğru yanıtını da çeşitli kaynaklarımdan alıyorum. Bizim mesleğin en keyif yanı muhabirliktir. Örnek mi? Attila Gökçe ağabeyimiz... Müthiş kalemi var, yorumlarını okurken,o akıcı üslubu, Türkçesi, benzetmeleri başlı başına insana keyif ve de feyiz veriyor. Buna karşın yazarlık kadar müthiş habercilik yönü de var. Bilgisi, birikimi asla tartışılmaz, örnek aldığım, donanımlı gazetecidir Attila Ağabey...

Nereye varmak istiyorum, ben de merak ediyorum; Beşiktaş’ta sezon bitiminde neler olacak? İki yıl üst üste şampiyon olan, bu sezonu kılpayı kaçıran Şenol Güneş ile yönetim yola devam edecek mi? Şenol Güneş, “Buraya kadar” derse, yerine kim gelecek? Yönetimin transfer listesinde kimler var?

Şu sıralar camiada, kapalı kapılar ardında, Şenol Güneş hocanın ayrılacağı ve yerine Tamer Tuna’nın geleceği konuşuluyor. Bir atasözü vardır, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye... Yönetim ve Ümraniye kanadı bu konuda sessizliğini koruyor, sezonun bitmesini bekliyor. Kime sorsak, aldığımız yanıt aynı: Netleşmiş bir şey yok...

Güneş’in başkanla sık sık bir araya geldiğini, iki tarafın da bu gizli görüşmelerde düşüncelerini masaya yatırdıklarını da  biliyoruz. Araştırmalarım, Kartal’da bir teknik adam değişimini işaret ediyor. Tamer Tuna’nın Göztepe Yönetimi’nin sözleşmeyi uzatma isteğine olumsuz yanıt vermesi de bu savı güçlendiren en büyük faktördür. Haaa olur mu, olmaz mı, net bilmiyoruz. Bir grilik söz konusu ama görünen köy de kılavuz istemez!

Ülkemizde başarı şampiyonlukla ölçülüyor, doğrudur... Ne var ki, kimse kusura bakmasın, bu düşünceye biraz uzağım. Beşiktaş’ı bu sezon şampiyon olmadı diye başarısız görmek haksızlıkların en büyüğüdür. Neden mi? Devler Ligi’nden namağlup gruptan çıkan Beşiktaş değil mi? Ülkeyi bu anlamda sokağa döken, taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran, o heyecanı bize yaşatan Beşiktaş değil mi? Bir maçla yani derbide üçüncü şampiyonluğu kaçırdı diye bu başarıları görmemezlikten mi geleceğiz?

Yapmayın, etmeyin, elinizi vicdanınıza koyun... Kartal’a haksızlık etmeyelim. Belki klasik olacak ama, Beşiktaş gönüllerin şampiyonudur bu sezon...

Seba, Aslantuğ ile vücut bulacak

Efsane Başkan Süleyman Seba’nın belgeseli de, kitabı da yapıldı. Özellikle değerli büyüğüm Faik Gürses ile meslektaşım Gürel Yurttaş, tam bir yıldır hazırladıkları, “Süleyman Seba. Eski dostlar, anılar” kitabı bir hayli ilgi gördü. İkinci baskısı yolda.

Efendim, şu sıralarda efsane başkan Süleyman Ağabey’in bir sinema filmi hazırlığı da var, onu da buradan siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum. Değerli sinemacı ve de Beşiktaş Divan Kurulu üyesi Metin Devrim ile iki arkadaşı Erman Derleyen ve Önder Öngüc, harıl-harıl bu film için çalışıyorlar.

Proje aşamasında olan efsane Başkan Süleyman Seba filminin en kısa sürede gerçekleşeceğini söyledi Metin kardeşim:

“Süleyman Seba, Beşiktaş ve Türk futbolu için büyük değerdir. Belgeseli yapıldı, kitabı da yazıldı. Böylesi bir değeri daha kalıcı kılmak için Efsane Başkan Süleyman Seba ağabeyimizi beyaz perdeye taşıyacağız. Proje tamam, üzerinde çalışıyoruz. Kısa sürede hayata geçireceğiz. Sponsor konusunda da çalışmalarımız son aşamaya geldi.”

Valla, Metin kardeş; bunu benimle paylaşırken çok heyecanlandım. Süleyman Seba’yı da ünlü bir sinema oyuncusu canlandıracak, adı mı Mehmet Aslantuğ... Metin Devrim, konuyu Mehmet Aslantuğ’la konuştuklarını, yönetmenliğini de ünlü sanatçının yapacağını söyledi.

Gelenler çare olmadı

Yine bir atasözü vardır, ‘Gelen gideni aratır’ diye... Bu, Beşiktaş’la müthiş örtüşüyor. Kartal’ın kılpayı şampiyonluğu kaçırmasında bana göre en büyük faktör, gol yollarında yaşadığı sıkıntıdır. Dememiz o ki, Aboubakar ve Gomez’le bir türlü anlaşamayan, Cenk Tosun’u İngiltere’ye gönderen Beşiktaş’ta gidenlerin yeri bir türlü dolmadı.

Büyük umutlarla alınan Negredo ve Vagner Love, ilaç olamadığı gibi, tam bir hayal kırıklığı oldu. Yük neredeyse tamamen Talisca ve Babel’e kaldı. Sezon bitmedi, ancak görüyoruz ki, Kartal’da transfer çalışmaları hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde ameliyat olan Burak Yılmaz’ın yeniden yuvaya dönüş yapacağı, yazılıyor-çiziliyor. Ortada bir anlaşma yok, ancak yine duyumlarımız bu transferin bittiği yolundadır. Her iki tarafa da hayırlı-uğurlu olsun.

Emre Akbaba, Alanyaspor’u tek başına sırtlayan oyuncu dersek abartmış olmayız. Alanyaspor bugün ligde kaldıysa, payı çok büyüktür. Dileriz oradaki başarılarına Beşiktaş’ta yenilerini ekler. Yaşı genç, önü açık bir yetenek...

canlı skor
Şu an oynanan maç bulunmamaktadır.
Tüm maçlar için tıklayın