Karaman’a helal olsun

Kritik
Bilal Meşe KritikTüm Yazıları
19 Mayıs Pazar 2019
İstatiksel bilgilere şöyle bir göz atacak olursak, herşey Trabzonspor’un lehine... Topla oynama, isabetli şut ve pas yüzdesi ev sahibinden yana. Bu verileri kantara çıkaracak olursak, Beşiktaş’ın ilk yarıda ne kadar etkisiz bir oyun ortaya koyduğunu söylemeye gerek yok! Arkadaş, koca bir 45 dakikalık mücadele Kartal, rakip kaleye bir şut atabilmiş, o da Burak’la , varın gerisini siz düşünün! Kartal’ın oyun anlayışı savunmanın arkasına atılan uzun toplar ve Burak Yılmaz’ı buluşturma. Ne var ki, bu taktik sadece kafada kaldı, uygulamada sıfır! Elbette bu verimsizliğin ve de etkisiz futbolun temelinde Trabzonspor’un baskılı oyunu büyük faktör idi. Ev sahibi takımın, baskısı pozisyon üretimine de yansıdı.Gelin görün ki, Kartal’ın savunma bloğu ve kaleci Karius, bu tehlikelerin gole dönüşmesine vize vermedi. Hele bir Nwakaeme’nin 32’de attığı bir şut var ki. Bir müthiş, ama son aylarda iyi bir çıkış yakalayan Karius, kurtarışıyla yine dikkatleri üzerine çekti.

***
Güneş, Trabzonspor’un baskısını ortadan kaldırmak için ikinci yarıya Necip ve Kagawa’ya sahaya sürdü, işe de yaradı. Kartal, oyunda dengeye sağladığı anlarda golü kalesinde gördü. Novak, arka direkte kafayla Karius’un kapadığı köşeden topu ağlara göndermesi, Kartal’ı demorilize ettiği anlarda Kagawa, devreye girdi, skoru eşitledi. Ancak, kazanmaya endeksli, iştahlı ve de arzulu bir oyun ortaya koyan Trabzonspor’da Yusuf Yazıcı, nefis bir golle, takımını yeniden öne geçirdi. Eğri oturacağız, doğruyu söyleyeceğiz, Trabzonspor, galibiyeti hak etti. Attıgı goller, kaçırdıkları ve de direkten dönen top, artı Kraius’un kurtardıklarına bakarsak, skor tabelası doğruyu yansıtıyor. Eeee koca ilk yarıyı etkisiz tamamlarsanız, son dakikalarda puan arayışınız kuş misali uçup, gider! Zirve, ikincilik hesapları tamamen rafa kalkan Kartal, Kasımpaşa maçıyla lige noktayı koyacak, dileriz üçüncülük de tehlikeye girmez!
***
Şimdi, rotayı Trabzon’a ve de Ünal Karaman’a çevirelim... Valla helal olsun Karaman’a, onca ekonomik sıkıntı ve de kadro yetersizliği ile klasmana giriyorsa, alkışı da, övgüyü de hak ediyor. Karaman’ın Trabzonspor’un arka bahçesine dönüş yapması, buradaki gençleri takıma monte etmesi de ayrı bir övgü kaynağıdır... Öyle bir yandan ekonomiyi düşüneceksiniz, diğer yandan yarışın içinde olacaksınız, işte Trabzonspor ve Ünal Karaman bunu başarmıştır. Elbette lig üçüncülüğü Beşiktaş için başarı değildir, tabi ki buna hangi pencereden bakmanız önemlidir, kıssadan hisse!
canlı skor
Tüm maçlar için tıklayın