Kartal bir adım önde

Kritik
Bilal Meşe KritikTüm Yazıları
10 Ağustos Cuma 2018
UEFA Lig’ini kovalayan takımları hafife almak gibi bir niyetimiz asla yok. Ne var ki, Linz’i kalkıp, Beşiktaş ile aynı kefeye koyarsak, yanılırız. Gördük ki, Linz, cesur bir takım, yani korkusuz, kapasitesi neyse onu ortaya koyuyor. Fizik güçleri iyi, teknikleri öyle aman-aman değil, iyi direnç gösteriyor, hepsi o kadar. Bakmayın ilk yarıda pozisyon bulduklarına... Onlar üretmediler, tam tersi Beşiktaş’ın top kayıplarından kaynaklandı dersek, abartmış olmayız... Nitekim Babel ile gol perdesini aralayan Beşiktaş’ın ilk yarıyı farklı kapatması işten bile değildi. Lens ve Oğuzhan’ın kaçırdığı net pozisyonları anımsatırsak ne demek istediğimiz anlaşılır. Haaa bir de Tolgay’ın akıl dolu şutu ve üst direkten dönen pozisyonunu da kaçanlara eklemekte yarar var. Dememiz o ki Kartal, Linz karşısında tur kapısını ilk yarıda aralaması işten bile değildi.   

İkinci yarıda da değişen bir şey yoktu, sürekli ofansif oynayan, çok adamlı bindirmeler yapan, topla oynama yüzdesini sürekli elinde tutan Beşiktaş idi... Rövanş için avantajlı skoru yakalamak isteyen Beşiktaş, bu yarıda Oğuzhan ile net bir pozisyonu daha cömertçe harcadı. Güneş, hoca kadroda devamlılığı öne çıkarıyor, valla iyi de yapıyor. Ancak kişisel bir düşüncem var, onu da ortaya koymadan geçemeyeceğim. Tamam Lens iyi başladı, iyi bir çıkış yakaladı. Ne var ki, bu kadar top kayıplarının olduğu maçta Quaresma gibi teknik kapasitesi yüksek kramponu oyuna geç sokmanın mantığını anlayamadım! Quaresma’nın topu iyi saklayan, artı rakip eksilten bir oyuncu olduğunu herkes biliyor. Biraz açayım isterseniz, kişisel olarak sağlamsa Quaresma’sız bir Beşiktaş, düşünemiyorum! Şu da unutulmasın ki, Quaresma Avrupa’nın tanıdığı bir yıldız. Dememiz o ki, onun varlığı bile rakibi ürkütür, ona önlemler alınır, yanılıyor muyum? Valla, Caner’e helal olsun, o nasıl bir enerjidir, hem kanat bindirmeleri yapacaksın, hem de kavisli ortalarla ofansı besleyeceksin. Larin’i beğeniyorum, ama etkisizdi, bunun da temelinde markajda kalması ve istediği topları alamaması yatıyordu. Aferin Necip’e, tam bir cengaver, nereye koysanız işini aslanlar gibi yapıyor. Güneş hocanın, Negrado ve Vagner Love hamleleri de ikinci gol için işe yaramadı. Negrado uzatmalarda yakaladığı fırsatı golle taçlandıramadı, topu direğe nişanladı,  Güneş hoca ne yapsın?
Valla, kişisel olarak rövanş için içim rahat... Niye mi? Kartal, Linz’in fişini ilk maçta çekme adına müthiş fırsatlar yakaladı, ürettikçe üretti, gelin görün ki, fark yapacağı maçta bir golle yetindi... Rakip karşısında bu kadar fırsat üretiyorsa Beşiktaş, aynı tabloyu rövanşta da ortaya koyar, merak etmeyin, rahat olun.
canlı skor
  • Ermenistan-Finlandiya19:00
  • Bosna-Hersek-Yunanistan21:45
  • İtalya-Liechtenstein21:45
  • İrlanda-Gürcistan21:45
  • İsviçre-Danimarka21:45
  • Malta-İspanya21:45
  • Norveç-İsveç21:45
  • Romanya-Faroe Adaları21:45
  • Kasımpaşa-Boluspor13:30
Tüm maçlar için tıklayın