Bilgisayar oyunları olimpik spor olmayacak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), "e-spor" adı  verilen bilgisayar oyunu müsabakalarının olimpik spor sayılmasını  desteklemediğini açıkladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, "Elektronik sporların/elektronik oyunların bir madalya  müsabakası olarak Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmasıyla ilgili tartışmanın yersiz olduğu kanaatine varılmıştır" dedi.

Ulusal Olimpiyat Komiteleri başkanlarının İsviçre'nin Lozan kentinde  gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, komite  üyelerinin, e-spor Oyunlarının Olimpiyat programına alınmasını uygun görmediği belirtildi.

Açıklamada, "Elektronik sporların/elektronik oyunların bir madalya  müsabakası olarak Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmasıyla ilgili tartışmanın  yersiz olduğu kanaatine varılmıştır." ifadesi kullanıldı.

IOC'nin şiddet içeren oyunları desteklemediğine vurgu yapılan  açıklamada, "ticari güdülerle faaliyet gösteren oyun sektörünün sporun amatör  değerlerine uymadığı" kaydedildi.

IOC, temmuzda e-spor organizatörleri ve oyuncularını dinlediği bir  konferans düzenlemiş, görüşmelerde e-sporların Olimpiyat kapsamına alınması  gündem gelmişti.