Bilgisayarlar düşünebilir mi?

01.01.1900'de eklendi'de güncellendi
Rus bilimadamları, suni beyin yapmayı başararak dünyanın ilk düşünen bilgisayarını yaptıklarını iddia ediyor. Buna göre bilgisayarı bebek gibi eğitmek gerekiyor.
Rus bilim adamları, dünyanın ilk düşünen bilgisayarını, yani suni beyni yaptıklarını ileri sürüyor.

Uluslararası Enformasyon Bilimleri Akademisi üyesi bilim adamlarından Vitali Valtsev, Interfaks‘a yaptığı açıklamada, ‘‘Dünyanın, insan beyninin işlevlerini yerine getiren ilk akıllı makinası, bir başka deyişle nörobilgisayarı Rusya‘da yapıldı‘‘ dedi.

Bilgisayarın temelinde, beyindeki nöron sinirsel hücresinin bulunduğunu belirten Valtsev, bilgisayarda kullanılan bu hücrenin yapısıyla ilgili olarak, ‘‘Bu alandaki çalışmalarda yapılan önceki modellerden farklı olarak, nöropsikoloji ve nöromorfolojinin elde ettiği en son bilgilerden yararlanıldı. Bu da, üretilen beyin-bilgisayarın, gerçek bir düşünen makina olmasını sağladı‘‘ dedi.

Valtsev, ilginç açıklamalarını daha da ileriye götürerek, ‘‘Bu makinayı önce alıp eğitmeniz gerekiyor. Tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi. Onu kendimize dost yapmamız çok önemli. Çünkü bir suçlu veya düşmana da dönüşebilir‘‘ dedi.

Vitali Valtsev, suni akıl yapılması konusunda 1940 yılından beri süren teşebbüslerin başarısızlıkla sonuçlandığını, çünkü bilim adamlarının bu teşebbüsleri sırasında omurga nöronu (omurga sinir hücresi) kullandıklarını, oysa beyin nöronu kullanılması gerektiğini ifade etti.
Bu makaleye ifade bırak