Bilim açıkladı: Kedisi olanlar daha zekiymiş!

İstatistiklere göre, ABD'deki ailelerin yaklaşık yüzde 68'inin evcil hayvanı var. Bunların yüzde 36,5'i köpek, yüzde 30,4'ü ise kedi besliyor. Köpeklerin, insanların en iyi arkadaşı oldukları doğru; ancak yeni bir araştırmada, kedi sahipleri hakkında da bazı ilginç gerçekler ortaya çıktı. 
 

Bilim açıkladı: Kedisi olanlar daha zekiymiş!

Evcil hayvanlar yaşam tarzımızın bir yansıması 

Evcil hayvanlar yaşam tarzımızın bir yansıması 

Kediler insanların stresini azaltıyor, zorlukların üstesinden gelmelerine ve kayıplarla başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Bununla beraber herhangi bir evcil hayvan sahibi olmak da, genel olarak karakterimiz ve kişiliğimiz hakkında çok şey söylüyor. 
 

Fotoğraf: Barack Obama ve David Cameron

Araştırmalara göre, insanlar yaşam tarzlarını tamamlayan ve alışkanlıklarına uyan evcil hayvanları tercih ediyor. Dünyanın üç büyük üniversitesinden (Florida Üniversitesi, Carroll Üniversitesi ve Marquette Üniversitesi) yapılan son bir çalışma, bunun nedenini açıklıyor.
 

Fotoğraf: Berrak Tüzünataç

Araştırma sonuçlarına göre...

Araştırma sonuçlarına göre...

Köpekler ve sahipleri arasında ortak noktaları araştıran ilk kişi, Austin'deki Texas Üniversitesi'nden Samuel D. Gosling'di. Buldu da... Ancak kedi ve kedi sahiplerini incelemedi. Neyse ki Andrea D. Guastello ve Stephen J. Guastello ile birlikte Carroll College'de Doçent olan Denise D. Guastello, köpek ve kedi sahiplerinin kişiliklerini karşılaştıran büyük ve benzersiz bir çalışma yaptı. Ana fikir, insan kişilikleri ile hayvan tercihleri ​​arasındaki ilişkiyi anlamaktı.
 

Fotoğraf: Halit Ergenç

Köpek ve kedi severler arasındaki fark 

Köpek ve kedi severler arasındaki fark 

Psikologlar tarafından 16 psikolojik faktör değerlendirilerek yapılan araştırmada yaklaşık 600 lisans öğrencisi görev aldı. Çalışmada, katılımcıların akıl yürütme, sıcaklık, duygusal istikrar, canlılık, baskınlık gibi özellikleri dikkate alındı.
 

Fotoğraf: Modacı Karl Lagerfeld kedisinin hayatının tek aşkı olduğunu ve yasal olsa onunla evleneceğini söylüyordu. Lagerfeld'in ölümünden sonra, bütün mirası kedisi Choupette'e kaldı. Kedinin 200 milyon dolar ile ne yaptığı bilinmiyor.

Katılımcıların verdiği cevaplara dayanarak, araştırmada, köpeği olanların daha dışa dönük ve sosyal oldukları; kedisi olanların ise daha duyarlı ve yaratıcı oldukları ortaya çıktı.
 

Fotoğraf: Katy Perry ve köbeği Nugget

Araştırmacıların kedi sahiplerinde gördükleri başka bir özellik daha var: Onlar merak ettikleri şeyin peşinden gitmeye, öğrenmeye, bilmeye daha yatkınlar. Bununla beraber belki de tespit edilen en ilginç özellik, kediseverlerin, akıl yürütme konusunda (yani genel zekada), köpekseverlerden daha yüksek puan almaları.
 

Fotoğraf: Özcan Deniz ve kedisi Çika

Fakat neticede fark etmiyor. Kedi, köpek, kuş, balık... Evde sizi her zaman seven ve gelecekte de sevmeye devam edeceğinden emin olduğunuz bir canlının olması, şahane değil mi? 

Fotoğraf: Sinem Kobal

Bu makaleye ifade bırak