21.05.2010 - 10:08 | Son Güncelleme: 21.05.2010-10:09 A-A+

Bilim insanları "yapay" yaşam ürettiler!

"Sıfırdan başlayarak yepyeni bir yaşam formu üretilebilir mi?" sorusu cevaplandı!Bilim insanları "yapay" yaşam ürettiler!

milliyet.com.tr

Laboratuvar ortamında "yapay" yaşam üretmeyi başaran bilim insanları, "Tanrı'yı oynamak" ve "yaşamın özünü değiştirmek"le suçlanıyorlar.
Biyolog ve milyarder girişimci Craig Venter, sıfırdan başlayıp sentetik bir hücre üretmeyi başardı.
"Synthia" olarak adlandırılan yeni yaşam formunun yaratılması, yakıt üretimi ve sağlık alanlarında çığır açacak "özel" böceklerin üretimine giden yolun başı sayılıyor.
Gelecekte bakteri fabrikaları çalışmaya başlayıp, ilaç ve temiz bio yakıt olarak kullanılabilecek yapay organizmaların üretimini yapabilecek.
Bu teknoloji, aynı zamanda "çevreye duyarlı" böcekler yaratılmasını sağlayıp, bunları zehirli atıklar ve karbon dioksitin temizlenmesinde kullanabilecek.
63 yaşındaki Vietnam gazisi Dr. Venter, "Sadece hayal gücümüzle sınırlandırıldığımız yeni bir çağa giriyoruz" açıklamasını yaptı.
Ancak ulaşılması 15 yıl süren ve 63 milyon liraya malolan bu inanılmaz buluş, ateşli etik tartışmaları da beraberinde getirdi.
Dr. Venter, buluşuyla "İnsanlık tarihinin en derin kapısını açmakla" itham ediliyor ve bu deneylerle tehlikeli biyolojik silahların üretilebilir olması endişe veriyor.
Aynı zamanda laboratuvarda yapılacak ufacık bir hatadan doğacak salgın hastalığın milyonları öldürebilecek olması riski de düşündürüyor.

 

EtiketlerVietnam
Bilgi YarışmasıKırpık, Açıkgöz, Edi ve Büdü'nün yaşadığı sokağın adı?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi futbol takımımızın rengi sarı kırmızı değildir?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.