05.06.2008 - 00:36 | Son Güncelleme: 05.06.2008-23:38 A-A+

Bilim müzesi açıldı

Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi, öğrencilere bilimi sevdirmeyi amaçlıyor. Müze, tüm okulların ziyaretine açık olacak. Müzede, değişik öğrenme istasyonları olacakGÜRKAN AKGÜNEŞ İstanbul

Bilim müzesi açıldı

Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in katılımıyla kolej bahçesinde düzenlenen bir törenle açıldı. Öğrencilere bilimi sevdirmeyi amaçlayan müze, tüm okulların ziyaretine açık olacak.
Müzede, öğrenme istasyonları, gözlem evi, gök evi gibi bölümler olacak. Öğrencilerin bilime karşı merak duyması ve bilimi sevmesi amacıyla Bahçeşehir Eğitim Kurumları’nca yapılan Bilim Müzesi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Bahçeşehir Koleji kurucusu Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın kurdele kesimiyle dün öğrencilerin ziyaretine açıldı.
Öğrencilerin bilimsel gelişmeleri, görerek ve deneylerle takip etmelerini sağlayacak müzenin açılışında konuşan Çelik, bilimin insanlığın ortak malı olduğunu ve herkesin bu ortak tarihe bir halka eklediğini söyledi. 

‘Bilgi üretmeliyiz’
Çelik, “Bilimsel gerçekleri çocuklarımıza öğretmemiz gerekir. Biz de üretilmiş bilgiyi alan toplum olmaktan çıkıp, bilgi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmeliyiz. Tüm çabamız ve gayemiz budur” dedi.
Çelik, İslam dünyasının bilimsel gelişmelerden, 13. yüzyıldan sonra uzaklaştığını kaydetti.
Enver Yücel, Ata Özer’le birlikte Boston’da buna benzer bir müzeyi gezdiklerini anlattı. Yücel,  “Bilim ve teknoloji durup dururken üretilmez. Tarlaya tohum ekmeyince ürün alamazsınız. Biz o tohumları ekiyoruz.”
Öğrencilerin bilimsel düşünceye ve gelişen teknolojiye ilgisini artırmayı amaçlayan müzedeki öğrenme istasyonlarında kuvvet, sürtünme, hız, g kuvveti, sıvılar, renkler, yansıma, simetri gibi konular, deney ve gözlemlerle anlatılıyor.

 

Etiketler
Bilgi YarışmasıHatay kaç yılında anavatan Türkiye'ye katıldı?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.