Pazar

09.07.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.07.2017-2:30

Bilim ve sanat doğayla buluştu

“Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada” projesi katılımcı öğrencilere bilim ve sanatın doğadaki yerini gösteriyor

Sitene Ekle

Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezi tarafından TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirilen projeyle 50 öğrenci bilim ve sanatın doğadaki izlerini keşfetti. “Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada” projesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın testleriyle üstün / özel yetenekli birey tanısı almış öğrenciler yer aldı. Sosyal bilgiler öğretmeni Yakup Ayaydın yürütücülüğündeki projeye İTO Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardan yirmişer, Aydın Bilim ve Sanat Merkezi ve Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi’nden de beşer yedinci sınıf öğrencisi katıldı. 

Öğrencilerin bilim ve sanatın ekosistem içerisindeki yerini kavramalarına ve ekosistemdeki sorumluluklarını anlamalarına yardımcı olan “Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada” projesi katılımcıların fizik, kimya ve matematiğin doğadaki yerini fark etmelerine fayda sağlıyor. Ayrıca ekosistem bileşenlerinin doğadaki vazgeçilmez önemini algılayabilmeleri ve çevre duyarlılığı, çevre bilinci kazanmalarına yardımcı oluyor. Projeye katılan öğrenciler sanata ilham kaynağı olan doğal güzellikleri fark ederek, doğadan esinlenerek sanatsal çalışmalar gerçekleştirdi. Eğitimler öğrencilere bireysel ve grup çalışmalarıyla yaşayarak öğrenme imkanı da sunmuş oldu. Gerekli bilgilere kasiflerdogada.com adresinden ulaşabileceğiniz projenin gelecek yıl ikincisinin yapılması için çalışmalar devam ediyor.  

Neler yapıldı?

Mayıstaki ilk bölümde öğrencilere Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı’nca çevre eğitimi verildi. Proje, ilk dönemi 29 Mayıs-3 Haziran, ikincisi 5-10 Haziran’da olmak üzere iki farklı dönemde gerçekleşti. 12 günlük tüm etkinlik dönemi boyunca teorik ve uygulamalı etkinlikler dört gün İTO Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezi’nde, doğadaki uygulamalı etkinlikler altı gün boyunca Belgrad Ormanı’nda yapıldı. İki gündeki etkinlikler ise İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Fen Fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’ndeki laboratuvarlarda gerçekleşti. Atatürk Arboretumu ve İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde gözleme dayalı incelemeler yapıldı. 

Katılan öğrenciler neler diyor?

Zeynep Yeşildağ: “Oldukça eğlenceli, zevkli ve eğiticiydi. Çevreyi nasıl koruyabileceğimi, ağaçları, ormanları sevmeyi ve çevreyle ilgili bilmediğim kavramları öğrendim. Çok güzel bir deneyim oldu. Keşke bu hiç bitmeseydi.”

Ekin Lal Akat: “Birçok alanın aslında doğayla ilişkili olduğunu öğrenmiş oldum. Birçok şeyi bu sefer kendim yeniden keşfettim, araştırdım ve raporladım.”

Yağmur Öztemur: “Bu proje bana bitkileri, çevreyi, doğayı ve dünyayı korumam için çok şey öğretti. Bunca tür ağaç ve bitki gördüğüm için mutluyum, ayrıca yaptıklarımızla da çok eğlendim.”

Erdem Demirbilek: “Biz arkadaşlarımla Aydın’dan geldik. Projede doğanın birbiri içinde uyumunu daha çok öğrendim. Belgrad Ormanı’nda etkinlikler yaparak canlılar ve doğayla iç içe oldum. Doğayı daha iyi tanıdım. Doğaya ve çevreye ilgim arttı. Projenin en sevdiğim yanı eğitirken eğlendirmesiydi.”

Zeynep Sena Yıldız: “Çevre konusunda bilinçlendiğimi, eğlenerek de çevreyi koruyabileceğimi öğrendim. İpekböceği yetiştirerek sorumluluk sahibi olmayı, ormandaki etkinliklerle bilinçli bir birey olmayı öğrendim. Umarım tekrar böyle projeler olur.”


©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.