Billy Porter, bu kıyafetiyle ne anlatmak istiyor?

2019 Oscar Ödülleri'nde konuşulmaya değer birçok olay yaşandı. Ama en iddialılarından ve en akılda kalanlarından biri, Billy Porter'ın Christian Siriano imzalı yarı smokin-yarı elbise tarzındaki kıyafet tercihiydi. Halbuki bu tip özel gecelerde genellikle kadınların kıyafeti konuşulur; çünkü erkekler standarttır. Billy Porter ise birçok ödül törenine ve özel geceye bu gibi kıyafetlerle gidiyor. Oscar'da da duruşundan ödün vermemesi tüm gözleri ona çevirdi.

Billy Porter, bu kıyafetiyle ne anlatmak istiyor?

Abartıyor çünkü anlaşılmak istiyor

Abartıyor çünkü anlaşılmak istiyor

"Tüm gözler ona çevrildi" diyoruz; çünkü ciddi ciddi bakanın dönüp bir daha baktığı sıra dışı bir kıyafet bu. Sokakta yürürken görebileceğimiz bir tarz değil; ABD'de bile... 

Ödül törenlerinde abartılı kıyafetlere, etten elbiselere, transparan parçalara alışığız ama hepsinin amacı aynı: Sadece dikkat çekmek.

Billy Porter'ın ise bir mesajı, söylemek istediği bir şeyi var. Porter, cinsiyet konusuna Molatik olmuş durumda. Bunu da absürt ve vurucu şekilde yapıyor. "Abartıyorum, çünkü anlaşılmak istiyorum" felsefesini benimsiyor. Nitekim şimdi herkes onu konuşuyor.

"Adama bak etek giymiş" deyip geçmek

"Adama bak etek giymiş" deyip geçmek

Hiç alışık olmadığımız bir davranışla karşılaşınca alay etmek ya da hor görmek en kolayı. En basitinden, Türkiye'de bir dönem uzun saçlı, küpeli, simsiyah giyinen erkekler mahallelerde kovalanıyordu. Satanist diye dayak yiyen mi dersin, 'kedi kesiyürler' diye hor görülen mi... Neden? Çünkü diğerlerinden farklılardı.

Halbuki bu tarzı benimseyenlere kafa göz dalmak yerine ikisini üçünü karşısına alıp "Merak ediyorum, bu tarzının sebebi ne?" diye kimse sordu mu acaba?

Aşağılamak, dışlamak ya da dövmek yerine, anlamaya kafa yoran kaç kişi oldu?

Billy Porter'ın giyiminde de durum bu. "Oha adama bak etek giymiş, yuh be" deyip geçmesi kolay. Basit bir dikkat çekme girişimi mi, yoksa akıl sağlığında sorun mu var bu adamın? Deli olsa Oscar gibi prestijli bir törene sokarlar mı? Deli değilse kendini neden komik duruma düşürsün? O halde neden giymiş? Bu soruları sorduğu anda yanıtını da merak ediyor insan.

"Cinder-fella"

"Cinder-fella"

Billy Porter, Golden Globe sonrası meramını şu sözlerle anlatmıştı: 

"Erkeklik nedir? Ne anlama gelir? Kadınlar her gün pantolon giyiyor ama bir erkek elbise giydiğinde işler değişiyor. Golden Globe'ta da başıma geldi çünkü pembe pelerin giymiştim. O kıyafet benim için her şeyi değiştirdi. Statükoyu zorlama cesareti verdi. Bu endüstrideki erkekler statükonun dışında bir şey yaparsa kadınsı olarak anılabilir ve 'eril' işlerinden olabilirler. Ben ve tasarımcım sadece eril ve dişil arasında oynamak istedik. Bu bir kadın elbisesi değil, ben de prenses değilim. Sadece elbise giymiş bir adamım."

Cinsiyet konusu herkesin üzerine düşünmesi gereken bir konu değil elbette. Bunu statik haliyle kabul edip yaşamaya devam edebiliriz.

Fakat birçok insan gibi Billy Porter da bu durumu dert edinmiş durumda. Kadın ve erkeğin giyimle, davranışla, toplumdaki rolle, sorumluluklarıyla keskin şekilde ayrılmasından rahatsız. İnandığı fikri savunmak için de birtakım 'ilginç' sorumluluklar alıyor.

Kıyafetin normalden farklı olmasıyla dalga geçebilir, rüküş bulabilir ya da direkt hoşlanmayabilirsiniz.  Porter'ın cinsiyet konusunu dert etmesini anlamsız da bulabilirsiniz. Ama hepsinden önce, "Bu adamın derdi ne?" diye sormak; önce anlayıp, sonra eleştirmek gerek.

Bu makaleye ifade bırak