10.02.2019 16:20 | Son Güncelleme:
AA

Binali Yıldırım'dan CHP'ye sert eleştiri

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP'nin Türkiye'nin demokrasi tarihindeki tutumunu  eleştirerek, "Vatandaşımızın oylarına saygı duysalardı ülkemiz çok partili hayata 20 yıl daha erken geçerdi. Demokrasimiz çok daha güçlü çok daha köklü hale gelirdi.  Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiği günden bugüne Türkiyeyi  demokratikleşme için harcadığı mesaiyi ekonomiye ve sosyal gelişmeye harcardı. O zaman Türkiye'de vesayet odaklarıyla vuruşmak zorunda kalmazdık. Başbakanını idam eden ülke ayıbını yaşamazdık." dedi.

Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Sinan Erdem Spor  Salonu'nda düzenlediği "İstanbul Sandık Başkanları Buluşması"nda partililere  hitap etti.

Konuşmasında CHP'yi eleştiren Yıldırım, "Kendilerine oy vermeyenleri  irtica hareketinde bulunmayla itham ederler. Kendilerine oy vermeyenlerin  isimlerini seçmen listelerinden çıkarmayı bile icat edeler. Oy vermeyenlerin  nüfus kağıdına bile kusur bulurlardı. Oy kullanmakta ısrar eden vatandaşlarımızı,  tehditle sandık başından uzaklaştırırlardı." diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye'de demokrasi ve çok partili hayata geçişte CHP'nin  tutumuna vurgu yaparak şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vatandaşa oy kullandırmamak için polise gözaltı talimatı vermeyi bile  icat ettiler. Bütün bunlara rağmen seçimi kazanamayacaklarını anlayınca sandığa  atılan oyları bile değiştirdiler. Gazi Paşa'yı kandırıp parti kapattırmayı bunlar  icat ettiler. Eğer bir kere olsun seçim kaybetmeyi göz alsalardı, inanın Türkiye  bugün daha farklı bir yerde olurdu. Vatandaşımızın oylarına saygı duysalardı  ülkemiz çok partili hayata 20 yıl daha erken geçerdi. Demokrasimiz çok daha güçlü çok  daha köklü hale gelirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiği günden  bugüne Türkiye'yi demokratikleşme için harcadığı mesaiyi ekonomiye ve sosyal  gelişmeye harcardı. O zaman Türkiye'de vesayet odaklarıyla vuruşmak zorunda  kalmazdık. Başbakanını idam eden ülke ayıbını yaşamazdık."

Vaktiyle vatandaşların sandığa yanaştırılmadığını dile getiren  Yıldırım, milletin buna rağmen 1950'de "Yeter, söz milletin." dediğini kaydetti.

Yıldırım, Demokrat Parti'nin iktidara gelmesinin ardından CHP'nin bir  anda demokrasi aşığı olarak halkın karşısına çıktığını aktararak, "Gerçi şimdi de  aynı söylüyorlar. 10 yıl dayandılar. Tahriklerle kışkırtmalarla 27 Mayıs'ta  orduyu darbeyle iş başına getirip Meclis'i kapattılar. Hak ve hürriyetleri  kendileri için istiyorlar. Onlardansanız veya onları destekliyorsanız  demokratsınız. Değilseniz okuduğunuz bir şiirden dolayı sizi hapse atarlar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığına 3,5 yıl tahammül  edebildiler. Onunla millet arasına mahkemeleri ve hapishaneleri koydular ama  başaramadılar. Eğer onlara oy verirseniz çağdaşsınız ve demokratsınız. Oy vermezseniz gerici ve faşistsiniz. Bütün o günler artık geride kaldı." ifadesini  kullandı.

AK Parti'nin demokrasi ve özgürlükleri geliştirdiğini aktaran  Yıldırım, 16 yıllık iktidarları boyunca bunun mücadelesini verdiklerini söyledi.

Yıldırım, AK Parti'yle beraber devletin vatandaşa bakışının da  değiştiğine vurgu yaparak, "Devleti milletin devleti haline getirdik. Bizden önce  kutsal devlet ve onun vatandaşları vardı. Bizimle birlikte milletine hizmet eden, milletin emrinde olan bir devlet modeli geldi. Milletle devlet kucaklaştı. Devlet  kapısı, hizmet kapısı oldu. Devlet dairelerine gidince 'Vatandaşa bugün git yarın  gel' oyalaması son buldu. Şimdi böyle bir şey duyuyor musunuz? Duyamazsınız.  Çünkü artık vatandaşına saygı duyan bir devlet var. Vatandaşına tepeden bakan  değil, hizmetinde olan bir  devlet var." değerlendirmesinde bulundu.

Aslolanın millete hizmet olduğunu ifade eden Yıldırım, millete hizmet  etmeye devam edeceklerini aktardı. Yıldırım, millete hizmeti ibadet bildiklerini  dile getirerek, "Sandıklar bunun için çok önemli. Gençler, demokrasi sandıkta  başlar. Millet iradesinin sandığa tam anlamıyla yansıması için sizlere büyük  görevler düşüyor. Sandık görevlisi arkadaşlarımız bu görevi hiçbir şaibeye ve  şüpheye bırakmadan yapmaya hazır mısınız?" dedi.

31 Mart akşamı egemenliğin bir kez daha kayıtsız şartsız milletin  olacağını anlatan Yıldırım, sandıktan çıkacak sonuçla İstanbul'u 5 yıl boyunca  kimin yöneteceğinin belli olacağını ifade etti.

Yıldırım, 1994'te Erdoğan'la başlayan belediyecilik anlayışının ondan  sonra gelenlerce devam ettirildiğini belirterek, 31 Mart'ta bayrağı  devralacaklarını söyledi.

Seçimlerin yapılacağı güne kadar çok çalışacaklarını anlatan Yıldırım,  31 Mart'ta Cumhur İttifakı'nın bayrağını en yükseğe taşıyacaklarına vurgu yaptı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2