11.08.2017 12:36 | Son Güncelleme:
AA

Bingöl: CHP kimliğini öne çıkaran bir duruş sergilemeyeceğiz

CHP'nin 26-30 Ağustos  tarihleri arasındaki Adalet Kurultayı, tarihi Gelibolu Yarımadası'nda Eceabat'a bağlı Kocadere kamp alanınında yapılacak. Kurultayın tüm vatandaşlara açık olduğunu vurgulayan Tekin Bingöl, "Kurultayın düzenleyicisi biziz ama asla CHP kimliğini öne çıkaran bir duruş sergilemeyeceğiz. Kurultayımız, hangi siyasi düşüncede olursa olsun bütün vatandaşlarımıza açık." dedi.

Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 26-30 Ağustos tarihleri  arasında düzenlenecek Adalet Kurultayı'nın, tarihi Gelibolu Yarımadası'nda  Eceabat'a bağlı Kocadere kamp alanınında yapılması için gerekli girişimlerde  bulunduklarını ve bir sorun görünmediğini belirtti.

Kamp alanında Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve bölge milletvekilleriyle son değerlendirmeleri dün yaptıklarını ve gerekli hazırlıklara  başladıklarını aktaran Bingöl, gerekli yerleşim planlarını da netleştirdiklerini  dile getirdi.

"Daha önce adalet için yürümüştük. Şimdi ise adaletle ilgili neler düşünülüyor, bunların konuşulacağı bir etkinlik düzenliyoruz." diyen Bingöl, 4  gün sürecek kurultayın tamamen adalet temalı etkinliklerden oluşacağını bildirdi.

Öncelikli olarak 8 konu başlığının ele alınacağını anlatan Bingöl,  tamamen açık havada düzenlenecek bu oturumlarda konunun uzmanları, akademisyenler  ve konu başlığıyla ilgili yaşanmış hikayesi olanların düşüncelerini  açıklayacağını söyledi.

CHP KİMLİĞİ ÖN PLANDA OLMAYACAK

Kurultayın tüm vatandaşlara açık olduğunu vurgulayan Tekin Bingöl,  "Kurultayın düzenleyicisi biziz ama asla CHP kimliğini öne çıkaran bir duruş sergilemeyeceğiz. Kurultayımız, hangi siyasi düşüncede olursa olsun bütün  vatandaşlarımıza açık." dedi.

Bingöl, kurultayın gerginlikten ve şiddetten uzak, büyük bir olgunla  gerçekleştirilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığının altını çizerken,  kurultayın 8 ana başlığının ise "devlette adalet", "yaşamda adalet", "mahkemede  adalet", "seçimde adalet", "geçimde adalet", "medyada adalet", "eğitimde adalet" ve "inançta adalet" olacağını ifade etti.

ADALET KUTUSU VE ANIT PROJESİ

Kurultay sürecinde vatandaşların adaletle ilgili yaşadıkları  sıkıntıları aktaracakları bir "adalet kutusu"nun da alanda bulunacağını belirten  Bingöl, "Adaletsizlik yaşayan vatandaşlarımız bu kutuya yaşadıklarını yazılı  olarak atacaklar. Biz de parti olarak daha sonra onları değerlendirip somut  sonuçlar çıkarmaya çalışacağız." diye konuştu.

Ayrıca bir anıt projelerinin de bulunduğunu aktaran Bingöl,  "Adaletsizlik yaşayan her vatandaşımızın isminin yer alacağı tuğlalarla görkemli  bir anıt yapmayı planlıyoruz. Bu konudaki başvuruları toplayacağız. Ne tür bir  anıt olacağı kamp alanında sergilenecek örnekte görülecek. Kurultayın ardından da  anıtın inşası başlayacak." açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU İÇİN OFİS HAZIRLANACAK

Bingöl, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da kurultay süresince kamp  alanında konaklayacağını bildirerek, "Genel Başkanımız, hem kurultay  çalışmalarına katılacak hem de günlük çalışmalarını oluşturacağımız mütevazı bir  ofiste sürdürecek." dedi.

Tekin Bingöl, daha önce Ankara'dan İstanbul'a yapılan yürüyüş ve  Maltepe mitingine katılımın yüksek olmasının Türkiye'de ciddi adaletsizliklerin  olduğunu ortaya çıkardığını savunarak, şunları kaydetti:

"İnsanlar adaletsizliğe uğramasa buralara yoğun ilgi göstermezdi.  Dolayısıyla bu kurultaydan iktidarın bir takım sonuçlar çıkarması gerekiyor. Bu,  Türkiye'nin çıkarına, menfaatine. Amacımız sığ bir anlayışla sadece bir etkinlik  düzenlemek değil. İktidarın da buradan çıkan sonuçları dikkate alıp, gerekli  düzenlemeleri yapması gerek. Görmeyen, duymayan sadece eleştirel bir yaklaşımla  bu etkinliklere bakan bir anlayış Türkiye'nin yararına bir davranış sergilemez.  Bizim beklentimiz, iktidarın bunlardan faydalanması. Bu tür etkinlikler sıradan  etkinlikler değildir."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0