Cumartesi

14.06.2014 - 02:30

Bir başyapıt: “Kış Uykusu”

Sitene Ekle

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nden büyük ödül Altın Palmiye ile dönen filmi “Kış Uykusu”, kelimenin her anlamıyla bir ustalık gösterisi

Kış Uykusu”, 67. Cannes Film Festivali’nden hak ettiği Altın Palmiye’yi kazanan, Nuri Bilge Ceylan’ın yaşayan en önemli auteur sinemacılar arasındaki yerini pekiştiren kusursuz bir film.
Film, günümüzde Kapadokya’da geçiyor. Ana karakter Aydın, burada Otel Othello’yu işleten, dışarıdan kendisinden emin görünen emekli bir tiyatrocu. Kendisinden genç karısı Nihal ve bir boşanmadan sonra aile evine dönmüş çevirmen kız kardeşi Necla’yla tartışmalar yaşıyor. Ayrıca kirasını ödeyemeyen kiracısı imam Hamdi ve onun arıza abisi İsmail ile olan ilişkileri de onun kendisiyle hesaplaşma sürecini etkiliyor.

Bu filmin yeniliği “edebi diyalog”
“Kış Uykusu” hem Nuri Bilge Ceylan’ın birbiriyle bağlı yapımlardan oluşan filmografisinin doğal bir devamı hem de yenilikçi tarafları var. İnsan doğasından yola çıkması, bu doğada karanlık görmesi, kusurları olan karakter tasvirindeki başarısı, alttan alta hissedilen mizah ve atmosfer yaratmadaki benzersizliği, yönetmenin önceki filmlerinden devam eden özellikler. Yenilik ise yönetmenin “edebi diyalog” diye tanımladığı konuşmalar. Uzun diyalog sahneleri üzerine inşa edilen film, eşine rastlamadığımız bir konuşma dilinin sinemada ne kadar iyi işleyebileceğini kanıtlıyor. İzlerken kulağa doğal gelenin yapım için ne kadar büyük risk taşıdığını o sırada düşünmemek imkansız. Burada Bilginer ve Akbağ başta olmak üzere bütün oyuncu performanslarının katkısı yadsınamaz.

Karakterler arası tansiyon hiç düşmüyor
Çehov’un hikayelerinden esinlenen film, insan doğasından yola çıksa da evrenselde olduğu kadar yerelde de anlam üretebiliyor. Aydın ve diğer karakterler üzerinden insanla
ilgili bulacaklarımızın yanı sıra Türkiye’nin modernleşme süreci, entelektüel profiliyle ilgili de derinlemesine bir okuma yapmak mümkün. 3 saat 16 dakikalık süresiyle de konuşma konusu olan film, beslendiği karakterler arası tansiyonla seyir süresini hiç hissettirmiyor.
Nuri Bilge Ceylan sinemasının uluslararası alanda daha önce de alabileceği Altın Palmiye ile taçlandırılmasından daha önemlisi yönetmenin her filmiyle inşa ettiği sinemasında yenilikler araması. Ayrıca bunların üstesinden de gelebilmesi. Şurası kesin ki,
Ceylan takip edilmesi heyecan veren dünya çapında bir avuç sinemacından biri ve “Kış
Uykusu” da bunun kanıtı. 

“Kış Uykusu”
Yön.: Nuri Bilge Ceylan
Oyn.: Haluk Bilginer (Aydın), Melisa Sözen (Nihal), Demet Akbağ (Necla), Ayberk Pekcan (Hidayet), Serhat Mustafa Kılıç (Hamdi), Nejat İşler (İsmail)
Sen.: Ebru Ceylan,
Nuri Bilge Ceylan
Gör.: Gökhan Tiryaki 

“The Muppets”la yeniden 
Dünyanın en ünlü kuklaları Muppet’lar, sekizinci sinema maceraları “Muppets Aranıyor / Muppets Most Wanted”da sorunlu bir dünya turnesine çıkıyor. Bir önceki film “The Muppets”taki (2011) gibi unutulma ve ilgi çekememe kompleksi yaşayan Muppet’lar, Kermit’in yerine ona tıpatıp benzeyen kötü kurbağa Constantine’in geçmesi sonucu istemeden suç dünyasına bulaşıyor. Miss Piggy, Kermit, Fozzy gibi ünlü kuklalara oyuncular Ricky Gervais, Ty Burrell ve Tina Fey’in eşlik ettiği film, kuklaların yetişkin ve çocuk hayranlarına eşit olarak hitap edebilen eğlenceli
bir yapım.

Bir arabada karakterle baş başa

“Küçük Kirli Şeyler” ve “Şark Vaatleri” gibi senaryoların yazarı Stephen Knight’ın yazıp yönettiği “Locke”, tek mekanda, bir arabada geçen bir film ve tek karakteri Locke’un hayatının altüst olduğu birkaç saate odaklanıyor. Bir inşaatın titiz şefi Locke, inşaatın en kritik sabahının öncesinde işini başkasına bırakıp şehir dışından Londra’ya bir araba yolculuğu yapıyor. Yolculuğun sebebi ailesini de altüst edecek bir gelişme. Yolculuk boyunca telefon görüşmeleri yapan Locke’un durumunun detayları, doğru anlarda karşımıza çıkıyor ve bu kadar basit bir fikrin, dört dörtlük
bir senaryo ile ne kadar iyi işlediğine tanık oluyoruz. Filmde takdiri sadece Knight değil, Locke’u oynayan Tom Hardy de hak ediyor. Aktör kısıtlı imkanlarla karakterinin ümitsizlik, çaresizlik, kararlılık ve baba travmasıyla ilgili hislerini yansıtmada duygu skalası çok geniş bir oyuncu olduğunu gösteriyor.

İki seçenek
* “Karışık Aile / Blended”, Frank Coraci’nin yönettiği, başrollerini ise Adam Sandler ve Drew Barrymore’un paylaştığı bir komedi.
* Emir Orhan Kılıç’ın yönettiği “Tutturamayanlar”, kapitalist düzeni sorgulayan bir yapım.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“AŞK / HER”
Spike Jonze’un senaryo dalında Oscar ödüllü filmi, bu yılın en yaratıcı senaryolarından birine sahip.

 

 

 

©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.