Bir döneme damga vurup unutulan internet fenomenleri

Youtube’un 2012’den beri kullanıcılara para ödemesi yeni nesil bir sözcük kattı lügatımıza; Fenomen. Ancak parasız dönemde öyle isimler vardı ki isimler o dönem adlarından söz ettirip sonra ışık hızıyla unutuldular.

Bir döneme damga vurup unutulan internet fenomenleri

Yanlış zaman doğru yer

Yanlış zaman doğru yer

Tamamen video çekmek odaklı çalışan bu isimler şimdi olsa çok ünlü olabilirlerdi. Yanlış zamanda doğru yerdelerdi. Bazıları kendileri çekmediği görüntülerle meşhur olmuştu. 

Not: Fotoğraf kaliteleri için özür diliyoruz

Sönmez Reyiz

Sönmez Reyiz

İnci Sözlük’ün ilk zamanlarında fırtına gibi esmişti. Argo dili ve edebiyatına çok önemli sözler katan Sönmez Reyiz özellikle Fako ve Eruhlu ile yaşadığı diyaloglarla adından söz ettirmişti.

Arnavut Şevket

Arnavut Şevket

Üsküdarlı Şevket amca lezzetli çipetpet sözüyle hafızlara kazınmıştı. Tam bir kuş uzmanı olan Arnavut Şevket ileri yaşına göre hafızasıyla parmak ısırttı.

Çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu

Çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu

Jandarma teşkilatının dağıttığı eşofmanla Ankara’da kameralara bir anda yakalanan eleman 2008’in sonbaharında hayatımıza girmişti. Anlamsız sözleriyle aslında çok şey anlatmıştı. Kim bilir şimdi ne yapıyor.

Artiz ne arar la bazarda

Artiz ne arar la bazarda

Daha sonra verdiği röportajda “Ben onu şaka olsun diye dedim” dese de pek inandırıcı bulunmadı oto pazarındaki artiz amca. Şu anda çıksa video baya fenomen olurdu.

Ercik kral

Ercik kral

Youtuberlık diye bir deyim bundan 15 yıl önce hayatımızda olsaydı ilk Youtuberımız olabilirdi ama olamadı. Çektiği saçma sapan videolarla adından söz ettirdi. En önemli eseri de “Biz hepimiz bir olalım. Yaşa Fenerbahçe” marşıydı.

Benim adım Cafer

Benim adım Cafer

Çektiği “Benim adım Cafer! Boyum 1.10” videosuyla adını internet camiasına altın harflerle yazdırdı. Atarlı ergen halleri, büyük büyük sözleriyle unutulmazlar arasında.

Kötü çocuk p…k

Kötü çocuk p…k

Videoda aşırı sinirlenip “Kötü çocuk p…k” diye tepki veren Mertcan Youtuberlığı belki de kıl payı kaçıran isim oldu. Bir sene daha beklese baya para kazanırdı internetten.

Yalçın Çakır

Yalçın Çakır

Aslen haberci olan Yalçın abi Flash TV’de yaptığı efsane programlarla ünlendi. Çıkardığı insanlar o kadar ilginç tiplerdi ki oturup saatlerce izledik. Aslında bir nevi Müge Anlı tarzı programcılığın öncüsüydü kendisi.

Komşulara karşı çok ayıp oldu amca

Komşulara karşı çok ayıp oldu amca

Karısı tarafından terk edilen amcamız şiir yazmış ve bunu yayınlamıştı. Daha sonra o kadar sevilmişti ki çevreyle ilgili videolar da çekti. Karısı geri döndü mü bilmiyoruz.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak